کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

عشایر اولین قشر آسیب پذیر از خشکسالی/ چالش آبرسانی به 600 هزار دام در ممسنی

۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳:۱۷ کد مطلب: 9937

بیش از ۶۰۰ هزار دام در منطقه وجود دارد که تامین آب این همه دام کار آسانی نیست.

به گزارش خبرنگار نورآنلاین کاهش نزولات آسمانی در شهرستان ممسنی به حدی بوده که میزان بارش باران تاکنون به ۱۰۰ میلیمتر نیز نرسیده است و این یک هشدار با معنای احتمال وقوع خشکسالی است.

اما از هم اکنون این خشکسالی برای عشایر منطقه تاثیر بسیار زیادی گذاشته  است و یکی از مهمترین مشکلات آنها تامین علوفه و آب است در بسیاری از منطقه های ممسنی مرتع ها خشک شدند و آب روان سطحی وجود ندارد.

 

ایرج اکابری مسئول امور عشایر شهرستان ممسنی در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: در سال جاری امور عشایر خدمات بیسیار زیادی و برای عشایر انجام داده است که از جمله آنها می‌توان به آبرسانی با تانکر، ایجاد بیش از ۱۰ آب انبار و تامین علوفه و ... اشاره کرد اما یکی از چالش‌های اساسی  آب رسانی به عشایر است.

شهرستان ممسنی وسعت بسیار زیادی دارد و عشایر در آن پراکنده هستند و این کار را با مشکل اساسی روبرو کرده است با پیگیری های مسئولین دو ناوگان خودرویی نیز به مسئله آبرسانی در شهرستان افزوده شد و هم اکنون ۸ تانکر مسئولیت آبرسانی به مناطق مختلف را بر عهده دارند.

اما با تمام این تلاش‌ها هنوز این مشکل وجود دارد چون عدم وجود آب های روان خشکی قنات ها و رودخانه ها پراکندگی عشایر باعث شده تا امور عشایر به تنهایی قادر به حل مشکل نباشد و باید همه دستگاه های اجرایی شهرستان ورود کنند به هر حال شهرستان ممسنی یکی از بزرگترین جامعه عشایری کشور را در خود گنجانده و ۲۵ هزار جمعیت و دارای ۴۵۰۰ خانواده عشایری است و بیش از ۶۰۰ هزار دام در منطقه وجود دارد  که تامین آب این همه دام کار آسانی نیست.

اکابری گفت: پدیده خشکسالی در سالهای اخیر خسارات فراوانی و جبران ناپذیری را برای کشور در پی داشته است. این خسارات در مناطق عشایری هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اجتماعی بسیار بیشتر بوده ولی در عین حال بسیار کمتر مورد توجه مردم، مسئولین و دست اندرکاران قرار گرفته است .

دو مساله اصلی و اساسی درجامعه عشایر دام و مرتع می باشد که بین این دو رکن ارتباط جدایی ناپذیری وجود دارد. عشایر قشقایی نیز به تبع این دو رکن هرساله از مناطق گرمسیر ( استانهای بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد) به مناطق سردسیر ( شهرستان سمیرم) جهته تامین علوفه و استفاده از مراتع و آب و هوای مناسب کوچ می کنندکه خشکسالیهای اخیر و کمبود شدید آب در مناطق گرمسیری و باعث ورود زودهنگام آنان به مناطق سردسیری می شود.

 

وی افزود: وقوع خشكسالي تاثيرات شديد اقتصادي و اجتماعي بر جامعه عشایری داشته و باعث كندي روند توسعه شده است. كاهش ميانگين تعداد دام هر خانوار، كاهش شديد تعداد دام هاي سنگين، كاهش شديد ميانگين وزن دام ها، كاهش توليدات صنايع دستي و سرانجام، كاهش توليد و ميانگين درآمد هر خانوار نسبت به سالهای گذشته از مهم ترين تاثيرات اقتصادي خشكسالي است. همچنين، از مهم ترين تاثيرات اجتماعي خشكسالي، مي توان كاهش جمعيت  و وقوع مهاجرت به ويژه مهاجرت هاي فصلي و موقت را يادآور شد. از ديگر تاثيرات منفي خشكسالي، تخريب مراتع و كاهش مقدار و كيفيت علوفه توليدي بوده است.

 

 

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم