کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
زلزله تمام شود دوباره می سازیم اما دردها باقی می ماند

روستایی در ممسنی که پس از 8 سال همچنان درگیر تبعات زلزله است

۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۹:۳۶ کد مطلب: 9812

بعد از زلزله دولت خدمات ویژه ای برای مردم منطقه ارائه کرد و شهرک جدیدی تاسیس شد اما باید بپذیریم که این تنها درد مردم نیست.

روستای جویجان (جگون) یکی از روستاهای منطقه تنگ لَلَه شهرستان ممسنی، در استان فارس است. در سال 89 بر اثر زلزله 6 ریشتری بسیاری از روستاهای این منطقه  تخریب شد که از آن سال مقاوم سازی خانه ها به صورت ویژه در دستور کار دولت قرار گرفت و تا پایان سال 95 بیش از 1400 واحد مسکونی ساماندهی شد.

در آن زلزله همین روستای جگون به صورت کامل تخریب شد و دولت را مجبور به ایجاد شهرک جدیدی در کنار این روستا کرد.

افشون دهیار جویجان در گفتگو با خبرنگار نورآنلاین بیان داشت: پس از زلزله دولت خدمات ویژه ای برای مردم منطقه ارائه کرد و شهرک جدیدی تاسیس شد اما باید بپذیریم که این تنها درد مردم نیست. زلزله باعث شد تا خسارات مالی زیادی به مردم وارد شود و مردم که بیشتر دامدار بودند تمام سرمایه های خود را از دست دادند.

همچنین اگر پس اندازی داشتند برای ساخت خانه ی جدید صرف کردند و از طرفی به دلیل دریافت وام مسکن با بدهی های زیادی بانکی روبرو هستند.

شاید حلقه گمشده در این شهرک سازی عدم توجه به مساله اشتغال بود. جویجان در منطقه کوهستانی قرار گرفته است و میزان زمین های کشاورزی آن بسیار پائین است لذا باید به دنبال اشتغال زایی نیز می بودند که از این موضوع غفلت شد.

 

آقای حیدری از اهالی روستا به خبرنگار ما می گوید: شاید باور این موضوع برای مردم سخت باشد اما بدانید که بسیاری از ساکنین شهرک هنوز به خانه های قدیمی خود می روند و از طریق سوزاندن چوب  خانه ها ( دارها) اقدام به فروش زغال می کنند و از این طریق نان در می آورند. برخی نیز برای تکمیل خانه های خود، بلوک ها سالم مانده در دیواره های روستا را می آورند.

 

عزیزالله مهدیان معاون بهسازی خانه های روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در سال 95 در سفر به این منطقه گفته بود: جابجایی روستای جویجان حتی قبل از زلزله به دلیل رانشی بودن زمین در دستور کار دولت بود و بخشی از عملیات اجرایی آن نیز انجام گرفته بود. متاسفانه در زمان جابجایی روستا به این مساله مهم ، یعنی تولیدات و درآمدزایی روستانشینان از طریق دامداری و کشاورزی توجه نشده است و غافل بوده اند.

 

حال مردم و بویژه جوانان منطقه خواستار راه اندازی صنایع تبدیلی در منطقه هستند و عنوان می کنند: تنها راه نجات شهرک جویجان روی آوردن به صنعت است. همچنین می توان در راستای درآمدزایی به مساله گردشگری نیز توجه کرد.

جویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنیجویجان روستای زلزله زده ممسنی

پایان گزارش //224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم