کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

ممسنی جز 13 شهر درگیر با معضل مهاجرت نیروی انسانی/ ثبت 114 طلاق در سال جاری

۲۸ دي ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۴:۴۶ کد مطلب: 9800

نوراباد ممسنی جزء 13 شهر استان فارس است که بالاترین نرخ مهاجرت را دارد.

به گزارش خبرنگار نورآنلاین کارگروه مسائل اجتماعی در  شهرستان ممسنی با حضور پژوهش مدیر کل سیاسی، و امنیتی استانداری و بتول معلم مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس برگزار شد.

 

کاهش طلاق در شهرستان ممسنی


رحمت الله فرامرزی سرپرست فرمانداری ممسنی در این جلسه بیان داشت: نورآباد ممسنی دارای پتانسیل های بسیار زیادی است که یکی از شاخص ترین آنها مربوط به پرورش نیروی های انسانی، توانمند و تحصیل کرده می باشد . اما با این وجود ممسنی از نظر اقتصادی با مشکلات زیادی روبرو است و عمده کار مردم کشاورزی است و عدم وجود اشتغال و صنعت باعث بروز بسیاری از مشکلات اجتماعی شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 3500 ورزشکار سامان یافته است گفت: نیروی انسانی و نخبگان ممسنی نه تنها در عرصه های علمی، مدیریتی و سیاسی در سطح کشور زبان زد بوده اند بلکه در عرصه ورزشی نیز دارای ورزشکاران ملی و جهانی هستند.

فرامرزی طلاق و اعتیاد را از دیگر آسیب های مهم منطقه عنوان کرده و گفت:  در سال 94 آمار طلاق به عدد  218 رسید اما پس از آن شاهد کاهش این امار هستیم به گونه ای که در سال 95 حدود 198 مورد طلاق ثبت شد و در 9 ماهه ابتدایی سال جاری نیز این عدد به 114 رسید. اما با این وجود هنوز هم نگرانی هستیم و باید تلاش هایی در حوزه سبک زندگی و آموزش مهارت های زندگی ارائه شود.

 

وی فقر و محرومیت را از چالش های اساسی ممسنی خواند و گفت: 5 هزار خانوار ، تحت حمایت بهزیستی و 7 هزار خانوار ، تحت پوشش کمیته امداد هستند که این آمار و ارقام نشان از میزان محرومیت منطقه است.

کمبود امکانات و محرومیت در برخی از نقاط شهرستان باعث افزایش مهاجرت از روستاها و گرایش به شهرها شده است که معضل حاشیه نشینی را نیز، رقم زده است.

 

کاهش سن اعتیاد به زیر 20 سال


یکی از اساتید دانشگاه نیز در این جلسه گفت: طبق گزارش های ارگان های ذیربط با فراگیر شدن مساله اعتیاد در ممسنی روبرو هستیم و  مسایل اعتیاد به زیر 20 سال کشیده شده است.

 

استاد رامین فرامرزی نیز یکی از مشکلات شهرستان را مربوط به آسیب های نو پدید و فضای مجازی عنوان کرد و سپس طایفه گرایی و عدم شایسته سالاری را از دیگر مشکلات نام برد.

 

ثبت 47 مورد خودکشی در یک ماه

یکی از کارشناسان شبکه بهداشت و درمان نیز مصرف مواد مخدر صنعتی، مشروبات الکلی و خودکشی را 3 معضل در این حوزه خواند و گفت: برای مثال یکی از ماه های پر تلاطم مربوط به تیر ماه سال گذشته است که 47 مورد اقدام به خود کشی ثبت شده است که این امار خوبی نیست

مصرف و تولید مشروبات الکی نیز به عنوان یک فرهنگ غلط در مراسمات عروسی باب شده است که باید با این رفتار غلط با جدیدت برخورد شود.

 

ممسنی بدون جرائم خشن


قسام فرمانده نیروی انتظامی ممسنی نیز عنوان کرد: میزان سرقت در ممسنی 8 درصد کاهش یافته است و جرایم خشن در سطح شهرستان  نداشته ایم که نشان از امنیت بسیار بالا است.

 

معضل مهاجرت جدی است

بتول معلم مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس مدعی شد:  طبق بررسی های انجام شده نوراباد ممسنی جزء 13 شهر استان فارس است که بالاترین نرخ مهاجرت و طلاق را دارد. لذا در این خصوص در آینده نزدیک مرکز بهار نکو در شهرستان ممسنی راه اندازی خواهد شد.


اما این موضوع مورد انتقاد رئیس دادگستری و رئیس سابق ثبت احوال ممسنی قرار گرفت و آنها مدعی بودند نورآباد نمی تواند جزء 13 شهر استان فارس باشد چرا که از سال 94 اصلا دفتر ثبت طلاق در شهرستان وجود نداشته و مردم مجبور بودند برای انجام امورات مربوط به طلاق به شهرستان های همجوار بروند بنابراین امکان دارد در میزان طلاق تردیدی وجود داشته باشد.

 

آموزش دوای حل مشکلات

پژوهش مدیر کل سیاسی، و امنیتی استانداری در توصیه به اعضای کارگروه گفت: توقع نداشته باشید در جامعه ای آسیب نداشته باشیم. در تمامی جوامع امکان وقوع مسائل اجتماعی وجود دارد و باید تلاش کرد تا این آسیب ها به حداقل برسد.


برای رفع مشکلات اجتماعی همه چیز را به پول و اعتبار گره نزنید همه می دانیم که مشکلات اعتباری وجود دارد اما با نوآوری و ابتکار می توان دست به اجرای برنامه های مختلف و ارائه آموزش زد.

در حوزه آموزش باید به نحوی عمل کنید که خروجی داشته باشد و انتظار می رود این جلسات کارگروه به صورت منظم برگزار شود. همچنین همه ادارات موظف هستند در ساختار کاری خود در راستای رفع مشکلات اجتماعی گام بردارند.

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم