کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

تنگ للـه ممسنی در فصل رنگ های داغ پائیز

۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۰:۳۰ کد مطلب: 9512

تنگ لَلَه در شمال شهرستان ممسنی قرار دارد و دارای روستاهای از جمله جويجان ،مهرنجان، جوزار جاويد و بكش،ميدان ، علیشاهیِ، تنگسا، پل مورد و چند روستای ديگر است.

به گزارش خبرنگار نورآنلاین روستا گردی در تنگ لله ممسنی ؛ البته در هر فصلی زیباست اما در پاییز که رنگ های زیبا در طبیعت جلوه گری می کند، چشم انداز دیگری دارد. منطقه از آب و هوای سرد در زمستان و معتدل در تابستان برخوردار است. در بالا و پایین روستاها مناظری مانند آبشارهای مرتفع وجود دارد.

 

حالا كه پاییز رسیده حیف است مسافرت نروید و از زیبایی‌های این فصل شگفت‌انگیز حظ نبرید. اگرچه اکثر مسافران، بهترین فرصت سفر به این منطقه را زمان آغازین فصل سال و تابستان می دانند اما فقط یکبار تجربه سفر در فصل پاییز و دیدن مناظر بدیع آن، وقتی طبیعت با رنگ های بی شمارش، به کمال می رسد، چنان خاطره ای در ذهن حک می کند که بدون تردید سال آینده، منتظر فصل پاییز می مانید، تا یک بار دیگر با جادوی طبیعت تجدید خاطره کنید.

شواهد بسیاری در تنگ لله  وجود دارد که برای دیدن اش باید از طریق جاده پر پیچ و خم، با چشم اندازهای کوه و دشت حرکت کنید. بخش هایی از جنگل های بلوط، بخشی از جذابیت های جاده ای این منطقه است که با قدم زدن در آن، می توان معنای واقعی پاییز را فهمید.

 

تنگ لَلَه يك منطقه بسيار زيبا و داراي طبيعتی بكر در میان کوههای بلند و زیبا قرار دارد، که این کوه ها از رشته کوه های زاگرس در ممسنی است . رودخانه ای از اين تنگه عبور می كند كه مردم اين منطقه از آب ان برای كشاورزی و باغبانی استفاده ميكنند. از محصولات كشاورزی اين تنگه برنجِ، گندم و جو میتوان نام برد. باغهای انار ، انگور و گردو و درختهای چنارَِِ ،بید و بلوط نیز در این منطقه وجود دارند. جمعيت روستای جويجان در حدود ۳۰۰خانوار و۱۰۰۰نفر است و تعداد زيادی ازساكنان روستا به دليل شغل و رشد شهرنشينی به مركز شهرستان ممسنی (نورآباد) مهاجرت كردند. شكل خانه های روستای جويجان شبيه روستای ماسوله است. شغل ساكنان آن كشاورزی و دامداری است و به زبان لری تکلم میکنند.

 

عکس یادگاری یادتان نرود!

 

این روز‌ها فرصت رانندگی در جاده و قدم زدن در مسیرهای زیبای آن و حضور در طبیعت به ویژه برای آنان که دستی به عکس و عکاسی حرفه‌ای دارند روزهای فراموش نشدنی خواهد بود.

در فصل پاییز با تغییرات فیزیولوژیکی که روی درختان ایجاد می‌شود، رنگدانه‌های مختلفی را روی برگ‌ها مشاهده می‌کنیم که متنوع‌ترین رنگ‌ها را در بین جنگل‌های فارس دارد.

 

تجربه گردشگری در روستاها، به دلیل تفاوت قابل ملاحظه اش با زندگی شهری، خالی از لطف نیست، به خصوص اگر هدف از سفر به تنگ لله، دوری از زندگی پر استرس شهری باشد.

خانه های کاه‌گلی، پیاده‌روهای سنگ‌فرش روستای علیشاهی و مهرنجان و عطر درختان کهن‌سال روستاهای پرجاذبه این منطقه، نقش و نگارهای زیبایی در پاییز برگ ریزان ایجاد کرده است.

 

پاییز گردی در روستاهای علیشاهی هم صفای خاص خودش را دارد، کافی است چند کیلومتری از شهر و هیاهوی زندگی شهری به سمت کوه ها و مجموعه آبشارهای علیشاهی  بروید تا پاییز برایتان رنگ و بوی متفاوتی گیرد.

 

عکس از حمید رضا شفیعی

پائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنیپائیز در تنگ لله ممسنی

 

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم