کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
نگاهی به ۲۵ جشن عروسی که عزا شد

تفنگی که عروسی ها را عزا می کند / جوان نورآبادی از سال 94 در زندان به جرم شادی اشتباه

۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۳۷:۲۸ کد مطلب: 9440

این گونه‌ هیجانات متحجرانه همواره به دور از فرهنگ اسلامی و ایرانی ما تعریف شده و در بیشتر موارد سلب آسایش جمعی از مردم را را به همراه داشته و دارد. بارها حوادثی از این دست اذهان مردم را ناراحت کرده از قطع انگشتان تا قطع نخاع مادر چند بچه تا فوت چندین نفر در مراسم عروسی بر اثر تیراندازی در استان قربانی داشته است.

به گزارش نورآنلاین به نقل از مهر ، همه پدرها آرزوی دیدن فرزند خود در لباس دامادی را دارند، لحظاتی که گویا یک عمر منتظر آن بودند، مصداق این لحظات شادی را می توان در بدو ورود داماد به مراسم عروسی دید، لحظه ای که به رسم یک آیین قدیمی پدر و بستگان داماد شادی خود را با شلیک هوایی یا تیراندازی نشان می دهند، شلیکی که در کسری از ثانیه جشن را به عزا تبدیل می کند.

نمونه این لحظه را می توان در پرونده پیرمرد نیمه شنوا دید که در عروسی پسرش اقدام به تیراندازی هوایی برای ایجاد شادی می کند اما به دلیل دیه ناشی از ضرب و جرح غیرعمدی بر اثر تیراندازی در عروسی  روانه زندان شده است. در پرونده دیگر که مربوط به ایام نوروز سال ۹۴ است در حالی که بچه‌ها مشغول بازی بچگانه خود در کوچه بودند ناگهان زهرا  دختر بچه ۴ ساله  به زمین می‌افتد با صدای  جیغ و فریاد کودکان همبازی او، مادرش سراسیمه به کوچه دویده و دم در منزل  دختر بچه خود را غرق به خون  می بیند که از ناحیه سر آسیب دیده و به شدت دچار خون ریزی شده است. پدر و مادر کودک  که احساس می‌کنند کودکشان با سر به زمین خورده است یا کسی به سر او ضربه زده است پس از اعزام به بیمارستان و جراحی جمجه کودک می‌فهمند که فرزندشان بر اثر اصابت گلوله مجروح شده است.

با تحقیقات پلیس آگاهی مشخص می شود که در چند کوچه آن طرف تر عروسی در جریان بوده و در جریان مراسم عروسی تیراندازی با اسحله صورت گرفته است با بررسی گلوله مشخص می‌شود این گلوله از تفنگ برنو که متعلق به پدر ۷۰ ساله آقاداماد بوده در جریان برگزاری سنت خاص، به ‌صورت هوایی شلیک شده است و در رگبار گلوله‎‌هایی که رها شده بود متاسفانه یکی از گلوله‌ها به نحوی که دقیقا معلوم نیست چگونه و چه زمانی رها شده به دختر بچه چهار ساله‌ای اصابت کرده است.

حالا زهرای کوچک دچار ضایعه مغزی شده هوشیاری خود را از دست داده و یک سمت بدن وی بی‌حس است چرا که در جریان آیین ازدواج چند انسان بی‌ملاحظه یک شادی نابهنجار را انتخاب کرده‌اند.

 

جوانان نورآبادی شد قاتل پسر دایی

در پرونده دیگر که مربوط به جوانی ۳۰ساله و  ساکن یکی از روستاهای نورآباد است که حین شادی در مراسم عروسی پسر دایی اش با اسلحه کلاشینکف اقدام به تیراندازی برای ایجاد شادی در مهمانی می کند که متاسفانه به دلیل نا آشنایی و عدم کنترل اسلحه نوک اسلحه به سمت پایین آمده و گلوله به شکم یکی از  مهمانان جشن عروسی برخورد می کند و حالا این جوان به علت عدم توانایی پرداخت دیه به مبلغ ۱۸۷ میلیون تومان از تاریخ ۱۳۹۴/۸/۱۶ در زندان است.

پیرمرد 60 ساله

 پرونده دیگر مربوط به پیرمردی ۶۰ساله و ساکن شهر خرم آباد است که دارای یک قبضه سلاح برنو بوده و در جشن  عروسی پسرش اسلحه را برای تیراندازی بیرون آورده و توسط چند نفر از اقوام با آن شلیک هوایی شده است یکی از تیرها دو کوچه آن طرف تر  به سر دختر بچه ۵ ساله ای برخورد نموده که در کوچه مشغول بازی بوده است و چون این فرد صاحب اسلحه بوده و از طرفی هم میزبان عروسی بوده به جرم بروز حادثه منجر به صدمه غیر عمدی به مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان می شود و  از تاریخ ۱۳۹۶/۸/۷ روانه زندان شده است.

 

دامادی که روز عروسی روانه زندان شد

در یکی دیگر از پرونده ها علی ساکن یکی از روستاهای بسیار دورافتاده شهرستان پلدختر که چندین سال پیش در حین عروسی خودش اسلحه کلاشینکف را از شیشه خودرو بیرون آورده و اقدام به تیراندازی می کند هم زمان تعدادی از مدعوین سوار بر خودرو از کنار ماشین ایشان رد می شدند اسلحه وی روی حالت خودکار بوده و کنترل اسلحه از دستش خارج می شود و منجر به فوت یک پسر بچه ۷ ساله و زخمی شدن یک خانم می شود داماد مذکور که از لحاظ مالی در شرایط بسیار بدی بسر می برد به علت عدم توانایی مالی در پرداخت دیه به مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان از تاریخ مرداد ماه ۱۳۹۴ تابه حال در زندان بسر می برد.

۳ قربانی در یک مراسم

یکی دیگر از پرونده ها مربوط به جوانی ۲۶ساله و  متاهل ساکن یکی از روستاهای اطراف شهر خرم اباد است که در مراسم عروسی پسر عموی خود در روستا با  تیراندازی با اسلحه جنگی کلاشینکف در میان جمعیت و شلوغی اقدام به ایجاد شادی می کند اما از آنجایی که اسلحه روی حالت رگبار بوده کنترل اسلحه از دستش خارج و منجر به فوت یک زن که مادر سه بچه بود، نقص عضو و قطع انگشتان دست یک پسر ۱۰ ساله و صدمه بدنی به یک نفر دیگر می شود و مدت یکسال است در زندان به سر میبرد.

چنین اتفاقاتی در چند استان مرکزی کشور نیازمند یک آسیب‌شناسی جدی است همچنین می‌بایست توسط پلیس نیروی انتظامی با قاطعیت برخورد شود.

این گونه‌ هیجانات متحجرانه همواره به دور از فرهنگ اسلامی و ایرانی ما تعریف شده و در بیشتر موارد سلب آسایش جمعی از مردم را  را به همراه داشته و دارد.  بارها حوادثی از این دست اذهان مردم را ناراحت کرده از قطع انگشتان تا قطع نخاع مادر چند بچه تا فوت چندین نفر در مراسم عروسی بر اثر تیراندازی در استان لرستان قربانی داشته است.

رسمی غلط که نیاز به اصلاح دارد

مردم دامنه رشته کوه زاگرس به ویژه ساکنان بخش‌هایی از استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان فارس و کرمان از دیر باز به دلیل شرایط خاص محیطی با اسلحه‌های شکاری و بعضا جنگی قرابتی چند ده ساله دارند و بالتبع آیین‌های مردمان این جغرافیا نظیر نوروز و حتی مراسم عروسی بی‌ ارتباط با حضور نمادین این وسیله اغلب دردسرساز، برگزار نشده و همچنان نمی‌شود.

حال اینکه سنت حسنه‌ ازدواج نه فقط در شرع ما بلکه در عرف ایرانیان همواره اهمیت فراوانی داشته و حتی در برگزاری آن بر انجام آیین‌های معنوی خاصی تاکید شده است. امری که متاسفانه در شرایط روز جامعه ما لااقل در مناطقی از کشورمان چندان به گوش نرسیده و بدان عمل نمی‌شود. هنوز هم برخی از روستاها خرده فرهنگ‌هایی باقی مانده از ایامی دور با قوت خود برگزار شده و از قضا سینه به سینه از والدین و بزرگترها به نسل بعدی منتقل می‌شود که رسم تیراندازی در جشن عروسی یکی از این مراسم هاست که متاسفانه قربانی های زیادی را هم تا کنون به همراه داشته است.

به طوری که هنوز پرونده هایی از این جنس وجود دارد، حال اینکه با عنایت به موضوع قوم و خویشی در بیشتر این مطالبات دیه، طرفین دعاوی با وساطت ریش‌سفیدان قبایل در بسیاری از موارد، از دادخواست خود صرف نظر کرده یا اختلاف آن‌ها منتهی به مصالحه شده و موضوع دیه دیگر از طریق دادگاه پیگیری نمی‌شود در غیر این صورت آمارها نه فقط در استان لرستان که پرونده های مذکور مربوط به آن است بلکه در جمع کشوری بیش از این پرونده‌هایی است که امروز روند رسیدگی آن‌ها به ستاد دیه محول شده است.

کثرت تفنگ‌های جنگی و شکاری در جشن‌های مردمان این استان و استان‌ها همجوار آن اگرچه ممکن است در دست جوانان کم سن و سال یک شور و هیجان غیرمعقولی را به دنبال داشته باشد اما زنگ خطری است که نه فقط شادی جمع قلیلی را در یک چشم بر هم زدنی به ماتم ابدی تبدیل کند بلکه آن چنان که نمونه‌های فراوانی از آن در آرشیو پرونده‌های ستاددیه وجود دارد ممکن است موجب گرفتاری خانواده‌های بسیاری شود که تنها به نیت شرکت در یک جشن عروسی در محل حادثه حاضر شده بودند.

به راه انداختن کاروان‌های ویژه بدرقه عروس و دست بر روی ماشه یک اسلحه جنگی گذاشتن اگرچه برای افراد جمع معدودی از هموطنان ما ممکن است نشاط آفرین باشد اما این هیجانات ناهنجار همواره به دور از فرهنگ اسلامی و ایرانی ما بوده و در بیشتر موارد سلب آسایش جمعی را به همراه دارد.

مرگ ۱۶ نفر در جشن های عروسی

اتفاقی که بنا بر آمار ارایه شده از سوی دفتر نمایندگی ستاد دیه استان لرستان در طول سال‌های ۹۲ تا کنون ارائه شده است، فقط در این استان کشور ۱۶ نفر در حاشیه برگزاری شادترین مناسبت زندگی هر فردی کشته شده اند.

مرور پرونده‌های پنج سال گذشته نمایندگی ستاددیه لرستان نشان می‌دهد به دلیل وجود یک فرهنگ غلط در بین برخی از مردمان این استان در بین سال های ۹۲ تا کنون ۲۵ جشن عروسی به عزا تبدیل شده است. امری که ریشه در برخی فرهنگ ها و مراسماتی دارد که باید اصلاح شود.

 

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم