کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

کارهای فرهنگی دولتی جواب نمی دهد / تصویب 200 میلیون تومان برای ساخت کتابخانه

۱ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۲۶:۴۴ کد مطلب: 9352

فرماندار ممسنی برای ساخت کتابخانه عمومی شهر نورآباد قول پرداخت 200 میلیون تومان از اغتبارات ماده 180 داد.

به گزارش خبرنگار نورآنلاین، کار باشگاهای کتاب  کودک و نوجوان شهرستان ممسنی  در فصل تابستان با مراسم اختتامیه  در هفته کتاب و کتاب داری با حضور مسئولین  پایان یافت.

 سید ابراهیم حسینی رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ممسنی  در این جلسه هفته کتاب و کتابداری را یک فرصت دانست تا مجموعه های مرتبط با این فرهنگ بتوانند داشته ها و دست آورده های خود را در معرض دید عموم قرار دهند  تا بتواند هم ایجاد انگیزه برای عموم  باشد و هم عملکرد در حوزه کتاب و کتابخوانی در بین عموم اطلاع رسانی گردد.

وی افزود: یکی از رسالت بزرگ  وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی توسعه فرهنگ و کتابخوانی است لذا این وزارت در سال های اخیر چندین سیاست  رقابتی را در راس برنامه های خود جهت تشویق و حضور و حمایت مردم جهت ترویج این فرهنگ در راس برنامه های خود دارد .تا فرهنگ کتاب و کتاب خوانی یک فرهنگ عمومی در بین جامعه جای خود را باز کند و تا مردم و گروه ها و تشکل های مردم  این فرهنگ عمومی و ملی را مدیریت کنند . شهرداران ، دهیاران می توانند مردم را در جهت توسعه این فرهنگ حمایت  کنند  

یکی از سیاست ها ی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی انتخاب پایتخت کتاب ایران است که در شهرهای کشور هر ساله به وقوع می پیوندد و سیاست دیگر جشنواره دوستاران کتاب روستا و عشایر می باشد .که شهرستان ممسنی در سال 94  تقریبا 72 روستا شرکت کردند و برای روستاهایی که در این جشنواره شرکت کردند بسته های فرهنگی ارسال و تحویل آنها گردید و این خود یک زمینه ای بود جهت حضور قوی تر شهرستان  در سال های آینده .

در سال 95  روستاهای شهرستان ممسنی 62 روستا در این جشنواره شرکت کردند و روستای فهلیان با توجه به زمینه های خوبی که در آن وجود داشت و عملکرد فعلی این روستا توسط دهیاران ، خیرین ، فرهنگیان ، کتابخانه و عموم مردم این روستا، خوشبختانه مقام اول این جشنواررا در بین 1200 روستای کشور به خود اختصاص داد.و امثال هم تلاش بر این است که این جایگاه برای شهرستان حفظ شود . در روستاهای دیگر شهرستان کارهایی در این زمینه  انجام می گیرد تا این شاالله بتوانیم  حضور بهتری در این جشنواره داشته باشیم .یکی دیگر از سیاست های وزارت جهت توسعه کتابخوانی تشکیل باشگاها کتاب در اماکن ها ، فضا های( فرهنگی ،عمومی) می باشد .

حسینی افزود:  جام باشگاه یک حرکت فرهنگی و رقابتی در بین گروهای سنی مختلف می باشد که از سال 95 در کشور کلید خورد و در سال 96 شهرستان ممسنی یکی از 4 شهرستان استان فارس می باشد که با توجه عملکرد شهرستان در ترویج فرهنگ کتاب خوانی  مجوز تشکیل این باشگاها را دریافت نموده است . کارگاه آموزشی برای مربیان با حضور اساتید برجسته که از طرف دبیرخانه جشنواره اعزام شده بودند تشکیل و در ادامه   جلسات متعدد ستاد اجرایی  شهرستان سپس ثبت و تشکیل باشگاها را در شهرستان داشتیم و در حال حاضر  اختتامیه باشگاها را  داریم .

محمد محمودی نورآبادی نویسنده حوزه دفاع مقدس و یکی از هنرمندان برجسته شهرستان ممسنی در این همایش گفت: به نویسندگان جوان پیشنهاد می کنم آثار خود را به ناشران دولتی نسپارید کار فرهنگی در قالب دولت جواب نمی دهد و باید کار فرهنگی در همان محور مردم نهاد باشد.

از 20 اثر من 18 مورد آن دولتی بود اما آن دو اثر خصوصی به چاپ هفتم نیز رسیده است که نشان می دهد که کار شرکت های غیر دولتی بسیار بهتر است. شام برفی و رنج دو اثری بود که در جشنواره های مختلف توانست جوایز متنوعی بگیرد و سیما فیلم نیز فیلم نامه انها را خریداری کرده است اما در همان چاپ اول مانده به دلیل ابنکه نشر های دولتی بود!


رحمت الله فرامرزی سرپرست فرمانداری ممسنی در این مراسم گفت: جلسات اینگونه باید بیشتر عملیاتی باشد و تعدد بیش از حد سخنرانی پسندیده نیست و انتطار می رود برنامه های مناسب تری در حوزه کتاب خوانی برگزار شود.

کتاب خوانی باید به یک فرهنگ  تبدیل شود در این راه به مولفه هایی نیاز داریم که از جمله مهترین ان بستر سازی است و مهیا کردن شرایط برای اجرای برنامه های کتاب خوانی است.


وی یکی از مهمترین موارد را خانواده خواند که می توانند در ترویج کتاب خوانی تاثیر بسزایی داشته باشند و عنوان کرد ولی متاسفانه کمتر در خانواده ها به این مساله می پردازند. فضای مجازی نیز باعث شده از کتاب فاصله بگیریم اما می توان از ابن ظرفیت در راستای ترویج کتاب خوانی استفاده کرد فضای مجازی پر از اطلاعات مثبت و منفی است و متاسفانه در ابن فضا جوانان سو استفاده می کنند در حالی که می توان از ان به عنوان یک همراه و یک فناوری در راستای افزایش و علم آگهی استفاده کرد متاسفانه برخی از مطالب شبکه های اجتماعی دارای ریشه و عمق واقعی نیست و باید در این زمینه کار کرد و تولید مناسبی داشته باشیم.


وی به دوستداران کتاب قول مساعد داد از ماده 180  برای احداث ساختمان کتابخانه اعتبار 200 میلیون تومان در نظر گرفته شود.

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم