کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
محمد محمودی

زلزله کرمانشاه ، مهندسی ساختمان و وظایف قوه قضائیه

۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۹:۰۸ کد مطلب: 9316

زلزله در استان کرمانشاه موجب کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از هم میهنان عزیزمان شد و خسارات زیادی به بار آورد. باید تسلیت گفت به این مرزداران دلیر و شجاع و به ملت ایران.

به گزارش نورآنلاین، ملت ایران در حافظه تاریخی خود هرگز رشادت این پهلوانان و شیران را در دفاع مقدس فراموش نمی کند و درد آنان درد همه ملت ایران است؛ لذا در وهله اول همه ما ایرانیان باید به اندازه وسعمان به کمک آنان بشتابیم تا آلام آنان رخت بربندد و آوای زندگی به میان آید. در وهله بعد آسیب شناسی گسترده بدون رویکرد سیاسی باید مدنظر قرار گیرد.


ویرانی مسکن های نوساز مهر ، بیمارستان های تازه ساخت  و مدارس، نمره مردودی است برای مهندسی ساختمان در ایران.
برخورد قضایی با پیمانکاران، مهندسان ناظر ساختمان ها و سایر عوامل مرتبط با امر ساخت و ساز جهت بهبود امر  ساخت و ساز  در آینده اقدامی ضروری است.  اقدام دادگستری استان کرمانشاه در  احضار و بازداشت چند تن از پیمانکاران واحدهای تخریب شده  کاری مطلوب و برابر قوانین جزایی ایران است.


به نظر می رسد قوانین جزایی ایران در باب سبب پاسخگویی لازم برای رسیدگی به بی مبالاتی ها در ساخت و ساز و عدم رعایت نظامات دولتی را دارد. بنابر قانون مجازات اسلامی سبب از مولفه های انتساب جرم به مجرم است؛ بنابراین اگر فردی ساختمانی بسازد و مستند به نظریه کارشناسی یا با علم قاضی خسارات ناشی از تخریب قابل انتساب به سازنده باشد مسئولیت بر عهده ی وی خواهد بود و اگر فردی کشته شود از باب قتل غیر عمد باید دیه بپردازد.


از آن جا که یکی از مهمترین وظایف قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم است قوه قضائیه بایستی برای حفظ منافع جامعه و مردم در حوزه ساخت و ساز ورود جدی نماید و شعبه های مخصوصی در رسیدگی به جرایم سازندگان ، پیمانکاران و مهندسین ساختمانی در دادسرا و دادگاه ها تشکیل دهد و در شهر های بزرگ دادسرای اختصاصی به این امر اختصاص یابد و از باب پیشگیری از وقوع جرم و حفظ حقوق جامعه باید با تعریف ساز و کاری مناسب در همه مراحل ساخت از تجارت با جان مردم توسط پیمانکاران و سازندگان ساختمان ها جلوگیری نماید .

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم