کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

بسیاری از مردم به جای " کتاب"، " کباب" می خورند

۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۸:۴۲ کد مطلب: 9310

حضرت امام علی(ع)، آن امیر بیان و امیر اندیشه و قلم در نهج البلاغه این " مادر" و " گنجینه" تمام کتابها و معارف بشری بعد از قرآن کریم، جمله ارزشمندی دارد که حسب حال روزگار جامعه ماست.

 ایشان در این جمله کوتاه، اما عمیق و معنادار چنین می فرماید:( از جسم خود بگیرید و به روح خود بیفزایید).
 مثل اینکه آقای  " سانسین" نویسنده بزرگ اروپایی جمله حضرت امام علی (ع) را با جان دل شنیده و از آن الگو گرفته و  این جمله تاریخی را با اقتباس از جمله حضرت علی ع بیان کرده است که گفته است:( اگر مغز انسانها به اندازه شکمشان از گرسنگی سر و صدا می کرد الان اوضاع جامعه بشری اینگونه نبود).

حال در کشور ما و بخصوص شهرستانهای محروم و کم برخورداری چون ممسنی و رستم؛ استقبالی که از کبابی ها می شود از کتاب نمی شود. و اگر هم استقبالی از کتاب و کتابخوانی می شود یا توفیق احباری است یا تشویق های حمایتی و دولتی. شاید که نه حتماً هم همین طور است، که مردم منطقه ما هنوز که هنوز است در قرن ۲۱ که به عنوان قرن" آگاهی و دانایی " نام گذاری شده است به اهمیت حیاتی و ارزش وافر کتاب در دنیای امروز پی نبرده اند.

گرانی کتاب را بهانه می کنیم(در جای خود هم درست است) اما حاضریم یک سیخ کباب را با هر قیمتی و طعمی باشد بخریم و نوش جان کنیم اما همین که صحبت کتاب می شود هزار بهانه را برای کتاب نخریدن و کتاب نخواندن ردیف می کنیم.

چگونه  و چطور می خواهیم در عصر حاضر زندگی بهتری داشته باشیم که به قول " گرامتین" ؛( زندگی بهتر و پویاتر بدون افزایش آگاهی و سطح مطالعه دست یافتنی نیست)."
 
و اینکه بسیاری از مردم تلاش می کنند تا تمام اطلاعات و اگاهی روزمره خود را تنها در فضاهای مجازی جستجو کنند و چنین تحلیل می کنند که "در دنیای مجازی همه اطلاعات و آگاهی های مورد نیاز است"، نظریه معیوبی است که به گفته " شرمن" صاحب نظر علم ارتباطات: ( بسیاری از مردم در فضاهای مجازی فقط اطلاعات دسته دوم، دسته سوم، و یا جلف و به درد نخور را به دست می آوردند و در ذهن خود می ریزند. اطلاعاتی که زمان و نحوه مصرفشان گذشته است و تنها برای انسانهای تنبل، بی انگیزه و دیروزی قابل استفاده است و برخی از این اطلاعات در واقع سَمِ کشنده مغزها و قلبهاست".

نهایتاً اینکه؛ متآسفانه کتاب و کتابخوانی در سبد فرهنگی ما جایگاه عادلانه ای ندارد و جای کتاب در این سبد فرهنگی روز به روز در حال  تنگتر و تنگتر شدن است. لذا کتاب آن یار مهربانم، زیبا و خوش بیانمِ دیروزی، جای خود را داده است به آن کباب و موبایل مهربانم، خوش طعم و خوش صدایم.

اینکه در عصر حاضر بدون توجه به کتاب و کتابخوانی چگونه می خواهیم به پیشرفت و توسعه پایدار دست یابیم و همطراز کشورهای پیشرفته باشیم آرزویی است که با این رویکرد بی توجهی به کتاب و کتابخوانی هرگز محقق نخواهد شد حتی اگر خودمان را به نام پیشرفته بخوانیم.

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم