کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
مهندس مهدی پارسایی

ستون های بیستون و نقش اهالی ایران در زلزله کرمانشاه

۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۹:۲۰ کد مطلب: 9293

کرمانشاه برای اهل ایران بیش از هر چیز یادآور بیستون و احیاگر خیال فرهاد است.

عاشقی ایرانی، که به بازوی آهنین سنگ می برد؛ تا بر سنگ بی جان نقش زندگی بزند و در جبال عشق مسیری بگشاید.
دیار عشق بازانی که صنعت شان خریدن اندوه و فروختن جان است. صنعتی عجیب که تنها در دکان عشق بازان می توان دید...
کرمانشاهان قرن هاست که مرزبان مرزهای فرهنگی،تاریخی و جغرافیایی ماست و سرآمد آنچه در صندوق جان نهان داشته، میراث عشق بازی و پاسداشت مفهوم زندگی است.
کرمانشاه از آن رو مهم است، که در جغرافیای ذهن ایرانی مانند قلبی می تپد و خون جهنده سرزندگی و عشق را در مویرگهای این سرزمین می چرخاند.
تاریخ معاصر ما، بخصوص در سالهای دفاع مقدس نشان داده است که هر گاه تپش این قلب به مخاطره افتاده، تمام اندامهای ایران به واکنش ایستاده اند.


اگرچه بیستون در ظاهر "بی ستون" است، اما آنکه چون حکیم نظامی نگاهی بصیر و عمیق داشته باشد، می داند که ستون بیستون، فرهاد بوده است ...
تاریخ ما نشان داده که اگر شبی صدای تیشه از بیستون نیاید، فرهادهای ایران از بلوچ تا آذری و از ترکمن تا عرب، ستون بیستون می شوند. تا مبادا صدای تیشه فرهاد که صدای سرزندگی و پیکار و پیروزی است، خاموش شود.

متاسفانه میبینم که از ساعات اولیه دیشب، برخی مغرضان و نا آگاهان پیش از شروع امداد و نجات در کرمانشاه، مغرضانه به یاوه گویی پرداخته و تلاش می کنند که مهیب سکوت را در بیستون حاکم کرده و پژواک آن را در گوش مردمان زمزمه کنند. اما از این مهم غافلند که، ستون های بیستون بی شمارند و در این ساعات که مشغول امدادرسانی اند، مجال دفاع از خویشتن ندارند.
بدیهی است که این غم بزرگ، موجب همدلی بیشتر اهالی ایران می شود و کرمانشاه که قلب سرزنده این پیکره عظیم است، طی روزهای آینده بیش از پیش خواهد تپید.
ستون های بیستون چونان روزهای جنگ تحمیلی، تیشه فرهاد را بر زمین نمی نهند و به لطف این همدلی،:
 "امشب صدای تیشه از بیستون می آید.."

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم