کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
محمد صادق ملکی، کارشناس ارشد روابط بین الملل

لبنان هدف عربستان در پسا داعش

۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۵:۰۳ کد مطلب: 9287

بررسی تحولات اخیر خاورمیانه نشان از شروع بحرانی جدید و بعضا خطرناک در خاورمیانه دارد.

به گزارش نورآنلاین، حمله موشکی حوثی های یمن به ریاض، فراخواندن سعد حریری نخست وزیر لبنان به عربستان، استعفای سعد حریری در شرایطی غیر طبیعی آن هم در کشور عربستان، نطق طوفانی استعفای حریری و اتهامات وارده به ایران، سفر مشاور ارشد دونالد ترامپ به عربستان، سخنرانی عادل الجبر وزیر خارجه عربستان بر علیه ایران و استفاده از واژه تروریسم ایرانی، خبرهایی مبنی بر حبس حریری در عربستان، اقدام عربستان و کویت بر ترک فوری اتباع خود از لبنان ، سخنان امانوئل مکرون ریئس جمهور فرانسه بر علیه ایران پیش از سفر به عربستان همه وهمه حکایت از وضعیت بحرانی منطقه دارد.

خاورمیانه ای که هیچ گاه در تاریخ روی آرامش به خود ندیده اکنون و پس از چند سال مبارزه بر علیه گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه که به نقطه پایان آن نزدیک می شویم داعشی که با حمایت های ایالات متحده و همپیمانانش و کمک های عربستان و چند کشور عربی سالها منطقه را درگیر جنگی فرسایشی نمود و جنایت های زیادی را رقم زدند حال امریکا و عربستان به دنبال برنامه ریزی برای بحرانی جدید برای دوران پسا داعش هستند. عربستان به نوعی اتاق فکر بحران سازی در خاورمیانه شده است.

ملک سلمان که شروع دوران زمامداری خود را با جنگ بر علیه یمن آغاز کرد حال با مغز متفکر خود محمد بن سلمان به دنبال چه می باشد؟
عربستان  پس از ناکامی در جنگ یمن و همینطور در سوریه که به اهداف خود نرسیده است موازنه قدرت را به نفع ایران واگذار کرده است و اکنون به دنبال بازگردادندن توازن منطقه ای به حالت گذشته است. تمام اتفاقات اخیر هم نشان از این دارد که عربستان به دنبال تضعیف حزب اله لبنان است.
حزب اله لبنان به عنوان اصلی ترین همپیمان ایران در منطقه و جنگ بر عیله داعش در سوریه  به قدرت زیادی دست یافته است لذا عربستان و غرب به دنبال ضربه به حزب اله هستند تا از این طریق جلوی نفوذ منطقه ای ایران نیزگرفته شود.

لذا تحولات اخیر را باید به نوعی شروعی بر پایان حزب اله لبنان تلقی نمود در حالی که به نظر به هیچ عنوان شدنی نیست اما منطقه را درگیر بحرانی جدید نموده تا جایی که جنگ اجتناب ناپذیر خواهد بود.

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم