کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

ماکیاولیسم ایرانی در دولت روحانی

۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۴:۱۳ کد مطلب: 9286

از میان همه ایسم ها، بهترین و جامع ترین وصفی را که می توان برای دولت یازدهم و دوازدهم به کار برد ماکیاولیسم_ایرانی است.

به گزارش نورآنلاین، وصفی که به نحو تلویحی مورد تایید بسیاری از مدافعان و مشاوران دولت کنونی است. همانهایی که از جدایی سیاست از اخلاق، دانش از ارزش، مصلحت از حقیقت، منافع ملی از
آرمان های دینی و هویت ایرانی از ارزش های اسلامی و انقلابی دم می زنند و یا به تعارض مدیریت علمی از مدیریت فقهی معتقدند و یا از بی مسئولیتی دولت در قبال بهشت و جهنم و یا
سعادت و شقاوت مردم سخن می گویند. تمام این نظریه ها، روحی_یگانه دارد و این روح را اولین بار ماکیاولی آشکار کرد.

حقیقتا این دولت بر اساس راهبردها، توصیه ها و دستورالعمل های ماکیاولی در شهریار رفتار می کند و توانسته با آن  راهبردها و توصیه ها جامعه و نهادهای اجتماعی را به هر سوی که می خواهد بکشاند.

ماکیاولی پدر تمدن جدید و سیاست مدرن در کتاب شهریار پایه های نظامی از سیاست و مدیریت را پی ریزی کرده است که پس از وی تکمیل و مانفیست حاکمان غربی قرار گرفت.

ماکیاولی به حاکمان و دولتمردان نشان می دهد که میان حقیقت و #مصلحت دیواری بلند وجود دارد که نمی توان از یکی به دیگری راه یافت. همچنین سیاست را با اخلاق کاری نیست چرا که اساس سیاست بر مصلحت است و بنیان اخلاق بر حقیقت.
البته سیاستمداران نباید از تعریف و تمجید زبانی اخلاق و رعایت علنی آن غفلت کنند اما هرجا ضرورت دولت و قدرت ایجاب کرد می بایست خلاف اخلاق رفتار کرد و آن را اخلاقی جلوه داد.

دولتمرد می تواند از عدالت دم زند و حتی خود را مدافع و مطالب گر آن جلوه دهد و رقیبان را به بی عدالتی و بی اخلاقی متهم کند اما خود خلاف  عدالت و اخلاق رفتار کند.

او می تواند از امید سخن بگوید و همگان را به امید توصیه کند و منتقدانش را مخالف و ضد_امید جلوه دهد اما در جنگ قدرت، امید مردمان را نا امید کند و تاریخ پیش از خود را سیاه جلوه دهد. و چنین القا کند که جامعه و کشور با او در وضعیت_سفید به سر می برد و با غیر او وضعیت_سیاه خواهد بود و کشور  نابود می شود.

حتی می توان در طول 5 سال ریاست بر دولت و روند اجرایی کشور در عمل هیچ کار اساسی و زیربنایی نکرد و اقتصاد مملکت را به مرز نابودی کشاند به طوری که بسیاری از کارخانه های داخلی تعطیل شوند و مردم در شرایط سخت معیشتی و رفاهی باشند و هیچ اقدام عملی برای مقاوم_سازی اقتصاد انجام نداد. از فیش_های_نجومی مدیران مفسد حمایت کرد و به جاسوسان_هستی مدال افتخار داد و با حاشیه_سازی و شکایت از رسانه_های منتقد جلوی هرگونه انتقاد و پیشنهاد را گرفت ولی همچنان از امید سخن گفت و منتقدان و دلسوزان واقعی و مجاهدان اعتلای ایران و امیدواران حقیقی به آینده را که مال و جان در گرو کشور دارند به امیدزدایی  متهم کرد.

همین دولت می تواند و "باید رصد و پایش رسانه‌ها و اظهارات و کنش‌های مقامات، مدیران، نخبگان و گروه‌های مرجع به صورت متمرکز" را انجام دهد و افراد، جریانها و رسانه ها را به عنوان #ضد_امید و عامل " #امیدزدایی از جامعه ایرانیان" محدود کند و حتی با لطایف الحیلی برکنار ، حذف و توقیف کند.

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم