کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

نگاهی به واکنش شبکه های اجتماعی نسبت به خطبه های نماز جمعه ممسنی

۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸:۰۰ کد مطلب: 9273

یکی از موضوعاتی که در چند ماه اخیر درگیر فضای نقد شبکه های اجتماعی قرار گرفته مربوط به نماز جمعه است، بعضاً کاربران شبکه های اجتماعی با ورود به این مساله نسبت به برخی از موراد واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرنگار نورآنلاین، با گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی امکان واکنش افراد به مسائل مختلف بالا رفته است و حتی بدون حضور در آن جلسه، حادثه و یا هر رخدادی، می توانند نسبت به آن واکنش نشان دهند و یا ابراز نظر کنند اما بعضا به دلیل دور بودن از فضای واقعی این ابراز نظرها، درگیر احساسات و کمبود اطلاعات دقیق می شود. در نتیجه این نظرها و این واکنش ها بعضا خارج از واقعیت و اتفاق رخداده بیان می شود.

یکی از موضوعاتی که در چند ماه اخیر درگیر چنین فضایی شد مربوط به نماز جمعه است، بعضاً کاربران شبکه های اجتماعی با ورود به این مساله نسبت به برخی از موراد واکنش نشان دادند.

 

 حال با گذشت چند ماه از این قضیه به نقد و بررسی این مسائل می پردازیم:

یکی از مواردی که با صدور بیانیه و یادداشت از طرف برخی از رسانه های شهرستان همراه بود مربوط به سفر آقای لاریجانی رئیس مجلس دهم به شهرستان ممسنی است که نوشتند امام جمعه ممسنی به عنوان اولین مسئول خبر از سفر آقای لاریجانی داد و سپس نقد تندی در خصوص این برنامه منتشر کردند.

این درحالی است که امام جمعه ممسنی اصلا دعوت کننده این شخصیت سیاسی نبودند و دعوت از طرف نماینده کنونی شهرستان صورت گرفته و حجت الاسلام محمد یعقوبی در خطبه های نماز جمعه شهرستان تنها به بیان رخداد های مهم هفته ی پیش رو اشاره می کند. گفتنی است ایشان همواره در تمامی خطبه ها به رخدادهای روزی های آینده می پردازد.

 

در بحث دیگری نیز به نصب تابلوی حد ترخص شرعی شهر نورآباد باید اشاره کرد که به همت اداره راه نصب گردید اما در شبکه های اجتماعی واکنش نشان دادند که جایگاه این تابلو به درستی نصب نشده و حد شرعی رعایت نشده است. اما بعدا طبق جوابیه دفتر امام جمعه شهرستان مشخص شد که این امر با حضور کارشناسان حوزه علمیه رقم خورده و شبهه ای ندارد.

 

یا اینکه ادعایی راه انداختند که امام جمعه ممسنی بین شهدای مدافع حرم و شهدای دفاع مقدس تقاوت قائل می شود و این داستان در زمان تشییع شهید حججی رخ داد. اما همه می دانند که به یاد این شهید دهه هفتادی در بسیاری از نقاط کشور همایش های مختلفی برگزار شد و در ممسنی نیز یادواره شهدایی به نام سرداران و شهیدان ممسنی و به یاد شهید حججی و شهید مدنی یادواره شهدایی برگزار گردید.

 

نقد امام جمعه ممسنی نسبت به تغییرات اتوبوسی مدیران نیز از دیگر مسائلی بود که با واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی همراه شد و برخی ها مدعی شدند که به امام جمعه ارتباطی ندارد، یا اصلا این قضیه واقعیت ندارد و یا اینکه ان را به مسائل طایفه گرایی ارتباط دادند! این درحالی است که امام جمعه شهرستان اصلا بومی منطقه نیست که بخواهد طایفه ای نگاه کند و از طرفی امام جمعه به عنوان یک مقام مسئول در شهرستان خدمت می کند و باید نسبت به مسائل شهرستان حساس باشد و همانگونه که بیان داشت انتظار دارد مسائل شهرستان  با وی در میان گذاشته شود و در تکریم مدیران تودیع شده دقت ویژه ای گردد و اصلا موضوع اصلی بیان شده در خطبه ها، همین تکریم مدیران تودیع شده بود.

 

می توان به مسائل مختلفی مانند انتقاد امام جمعه شهرستان از وضعیت حجاب برخی ها در روز عاشورا و یا نحوه برگزاری جشنواره بلوط و ... اشاره کرد.

 

 به هر نحو از این وقایع می گذریم اما به دلایل وقوع این واکنش ها می پردازیم:

 

حجت الاسلام حسین شاکری فر  از روحانیون برجسته شهرستان ممسنی در این خصوص معتقد است که در فضای رسانه ای کنونی کار تبلیغاتی روحانیون سخت تر نیز شده و اظهار داشت: روحانیون باید شیوه های جدید تر انتخاب کنند و علاوه بر شیوه های سنتی  مانند سخنرانی به سمت تبلیغ نوین حرکت کنند. روحانیت باید از رسانه ها استفاده کنند تا قلم، زبانش و هنرش اثر گذار باشد.

این مدرس حوزه علمیه گفت:  در این فضای تبلیغ و ارشاد  که دو کار مهم روحانیت است گاهی نقد می کنند و حتی گاهی نقد می شوند و اصلا فضایی که نقد نباشد، رشد نمی کند و باید روحانیون نیز نقد را بپذیرند و در مقابل اگر روحانیون نسبت به مساله ای ارشاد می کنند مردم نیز با دید باز به آن نگاه کنند. دیدگاه های مختلف و شیوه های متنوع گفتگوها و این ایراد ها منجر به رشد و تعالی می شود، لذا باید دید وسیع تر باشد تا پیشرفت محقق گردد. البته همیشه تاکید داریم که نقد باید عالمانه، صادقانه و خالصانه باشد و در جهت اصلاح امور قرار گیرد و  برای تخریب و هوای نفس و خواسته های شخصی نباشد و دلخوشی شیاطین و ظالمین نگردد.

وی با اشاره به اینکه امام جمعه شهرستان ممسنی دارای تحصیلات بالای هستند، افزود: خوشبختانه وجود ایشان و دید باز ایشان باعث شده است که همواره به مسائل شهرستان نگاه ویژه ای داشته باشند و از برنامه ها و حرکت های مناسب حمایت می کنند و اگر مساله ای نیز باشد آن را نقد می کنند و به ایشان هرگاه پیشنهادی داده ایم به راحتی از کنار آن نگذشته اند و با تامل به آن قضیه نگاه می کنند.

 

همانگونه که گفته شد هیچ جامعه ای بدون نقد به رشد و تعالی نمی رسد و اگر مساله ای در نماز جمعه بیان می شود در راستای همین قضیه است همانگونه که در بسیاری از جلسات و رسانه ها مسائل مختلف به چالش کشیده می شود و اینها همگی در راستای همان پیشرفت و توسعه منطقه است لذا انتظار می رود حضار در نمازجمعه و بییندگان و شنوندگان خطبه های نماز جمعه نیز با دید منفی به قضیه نگاه نکنند.

وی در خصوص نقدهای صورت گرفته در شبکه های اجتماعی نسبت به امام جمعه شهرستان نیز گفت: باید به هرکدام از نقدها به صورت ویژه پرداخت و ابتدا سخن نقد کنند و سپس سخن واکنش دهندگان بررسی شود قضاوت از راه دور و بدون بررسی دقیق خارج از انسانیت است اما با توجه به شناختی که از مردم ممسنی دارم مطمئنم اقدام نقد کنندگان از روی دلسوزی بوده است و کسی نمی خواهد آبروی مردم یا امام جمعه شهرستان را بریزد و همه در راستای همان توسعه و پیشرفت نقد می کنند و خدایی ناکرده مساله تخریب وجود ندارد.

اهل رسانه و دوستان قلم و اهل ادب شهرستان را می شناسنم، اینگونه نیستند که بخواهند تخریب کنند بلکه هدفشان دلسوزی برای شهرستان است اما بدانند که باید نقدشان عالمانه باشد یعنی از روی علم و اندیشه صورت گیرد. مطمئنا امام جمعه شهرستان نیز مساله ای را بدون نقد و بررسی بیان نمی کنند و ایشان دارای تحصیلات علمی بالایی هستند و با شناختی که از ایشان دارم از نقد حمایت می کنند.

 

حجت الاسلام حسین شاکری فر گفت: مردم ممسنی مثل سایرین علاقمند به مروجان دین بوده و هستند. مردم همواره هرکسی که حرف از خدا و پیامبر می زند مورد احترام قرا می دهند و همیشه مورد تکریم بوده است و هرچه هم به عقب تر بر می گردیم، می بینیم که مردم علاقه زیادی به روحانیت دارند و تمام امورات مردم به دست روحانیون و عالمان مورد اعتماد آنها صورت می گرفت .

 

در سالیان طولانی از ممسنی علماء بزرگ پرورش و یا به این منطقه سفر کرده اند و حتی از علمای اول جهان اسلام به شمار می رفتند و در حوزه علمیه نجف اشرف نیز سابقه حضور و تدریس داشته اند حتی آثاری داریم که نشان می دهد صد سال گذشته حوزه علمیه در شهرستان وجود داشته و کتبی موجود است که  حضور علما را اثبات می کند. این سیر همچنان ادامه داشته تا اینکه در زمان قبل از انقلاب و تبعید آیت الله مدنی  توسط ساواک به شهرستان ممسنی، به اوج خود رسید و منجر به پرورش افراد بسیار زیادی شد.

 

شاکری افزود: حضور بیش از 20 ماهه ایشان یک تفکر نوینی در عالم اخلاق و دینداری در بین مردم نهادینه می کند و افراد زیادی تربیت می شوند و نیروهای انقلابی پرورش یافته در شهرستان فعالیت می کنند و احیاء حوزه علمیه رقم می خورد  و علما غیر بومی نیز به شهرستان مهاجرت می کنند تا اینکه در دوران دفاع مقدس به خوبی این پرورش نیروهای انقلاب به نمایش گذاشته می شود.

 ممسنی یکی از شاخص ترین تامین کنندگان نیروهای دوران دفاع مقدس بوده و 700 نفر از آنها به خیل شهیدان می پیوندند و جمع زیادی از آنها را روحانیون تشکیل می دادند به گونه ای که تمامی طلبه ها و روحانیون و خادمان و کارکنان حوزه علیمه شهر نورآباد  در جبهه حق علیه باطل حاضر شدند.

 البته همچنان این رویش های مذهبی ادامه دارد و مردم، همیشه در صحنه های مختلف حضور چشم گیری دارند که یکی از نمونه ها ، حضور جوانان در سوریه و عراق برای دفاع از حرم  حضرت زینب (س) است که برگ زرین دیگری از تاریخ حرکت های مذهبی مردم ممسنی است.

 

من به عنوان یک روحانی و به عنوان یکی از فرزندان ممسنی ، همیشه جز خوبی، چیزی دیگری از مردم شهرستان ندیده ایم و به طلبه های جوان تاکید می کنم که این مردم، همیشه علاقه مند به اسلام هستند و روحانیت اصیل و روحانیت انقلابی  را دوست دارند.

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم