کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
باید ها و نبایدها

اهمیت برگزاری یادواره شهدا

۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۹:۰۱:۰۶ کد مطلب: 9270

واقعاً ما عوض شده ایم یا ارزش شهدا اینقدر پایین آمده است؟ یا اینکه اصلا ما اشتباه می کنیم که داریم چنین برنامه هایی برای شهدا و تکریم خانواده شهدا برگزار می کنیم؟؟

رهبر معظم انقلاب جمله ارزشمندی دارند مبنی بر اینکه؛ " گاهی رنج و زحمتِ برگزاری یادواره شهدا و زنده نگهداشتن خون شهید، از خود شهادت کمتر نیست، رنج سی ساله امام سجّاد علیه السّلام و رنج چندین ساله زینب کبری علیهاسلام از این قبیل است. رنج بردند تا توانستند این خون را نگه بدارند. بعد از آن هم همه ائمّه علیهم السّلام تا دوران غیبت، این رنج را متحمّل شدند. امروز، ما چنین وظیفه ای داریم. البته شرایط امروز، با آن روز متفاوت است. امروز بحمداللَّه حکومت حق - یعنی حکومت شهیدان - قائم است. پس، ما وظایفی داریم."

الان به عمق این جمله زیبای رهبر معظم انقلاب پی می برم و بغض شدیدی گلویم را می گیرد که واقعاً چرا برخیها نسبت به برگزاری یادواره شهدا اینقدر کم لطفی می کنند. شهدای ما از جانشون گذشتند اما می خواهیم فقط یک ساعتی از وقت زندگی مان  را برای آنها بگذاریم و اینقدر کم لطفی می کنیم.

امشب مدام سرود زیبا و نوستالوژیک کجایید ای شهیدان خدایی را می شنوم برای هزارمین بار. یک اثر زیبا و دلنشین و پر از احساس. سرشار از غم و غرور و مظلومیت و افتخار شهدا.

با صدایی پر از غصه که انگار قصه‌ی درد و بغض فروخفته ملت ایران است، می‌خواند کجایید ای شهیدان خدایی... و خواننده که سراغ بلاجویان و پرندگان خونین بال دشت کربلای ایران زمین را می‌گیرد.

در لابلای شنیدن این موسیقی حماسی و دردناک؛ زخمها و دردهای درونم سر باز می کند و با خودم می پرسم؛ چرا برای برگزاری یک یادواره یا گرامیداشت در حد و شان شهدا باید اینقدر خون دل خورد؟!  و چرا برای آوردن یک سخنران کشوری یا استانی برای بزرگداشت ۱۶ شهید سرافراز دو روستا باید به التماس بیفتی و در چرخه بروکراسی اداری وقت و انرژی بگذاری و  به قولی باید چند ماه  در صف نامه نگاری و مسائل تشریفات باشی تا بالآخره یک آقایی از یک جایی دلش بسوزد و برای مراسم شهدا قدمی بردارد؟؟ بعدش هم با شرط و شروط بیاید. بلیط و هزینه های رفت و آمد جدا، استقبال پرشور جدا، هدیه مادی جدا، و اصلا باید طوری برنامه چیده شود که گَرد خاک هم به لباسِ سخنران و مجری و مداح یادواره نخورد!؟؟ من که باورم نمی شود جامعه ما به این سمت در حال حرکت است که برای برگزاری گرامیداشت شهدا باید اینقدر تشریفاتی عمل کرد؟؟! پس فرق دوران ما با دوران قبل از انقلاب چیست؟؟

واقعاً ما عوض شده ایم یا ارزش شهدا اینقدر پایین آمده است؟ یا اینکه اصلا ما اشتباه می کنیم که داریم چنین برنامه هایی  برای شهدا و تکریم خانواده شهدا برگزار می کنیم؟؟  

نمی دانم؛ فقط ناراحتم.... و  قطعا کسی گوشش شنوای حرفهای ما هم نیست، همه مشغول مسائل دنیایی و پُست بندیهای دنیایی خودشان هستند و  دنبال سبقت گرفتن از همدیگر برای گرفتن پست ها و میز و صندلیهای گرمتر و نرمتر. چه کسی می فهمد درد شُهدای شاهد را؟؟

البته شاید انتظارات ما معقول و منطقی نیست در این آشفته بازار دنیاپرستی و مقام پرستی... چه کسی به فکر این است که فلان روستا در فلان منطقه این شهرستان، یادواره ۱۶ شهید در نداشتن یک سخنران همچنان بلاتکلیف مانده است؟! چه کسی در فکر این می رود که مگر توقع بزرگی است که مسئولان ارزشی ما کلانشهرها را رها کنند و یک ساعت از عمر خود را در بین مردم یک روستا و در یک یادواره سپری کنند؟؟  

بگذریم... احتمالا ما اشتباه می کنیم...

کجایید ای شهیدان خدایی
بلاجویان دشت کربلایی
کجایید ای سبک روحان عاشق
پرنده‌تر ز مرغان هوایی
کجایید ای شهان آسمانی
بدانسته فلک را درگشایی
کجایید ای ز جان و جا رهیده
کسی مر عقل را گوید کجایی
کجایید ای در زندان شکسته
بداده وام داران را رهایی
کجایید ای در مخزن گشاده
کجایید ای نوای بی‌نوایی
برآ ای شمس تبریزی ز مشرق
که اصل اصل اصل هر ضیایی

مولوی

 

نویسنده: حمید گنجایش

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم