کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

دانشجویان امروزی و 13 آبان

۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۱:۵۶ کد مطلب: 9224

چرا باید هر ساله یاد چنین روزی را گرامی بداریم؟ آیا گذشته ها گذشته؟

به گزارش نورآنلاین، 13 آبان روز تسخير لانه جاسوسي 13 آبان در تاريخ انقلاب اسلامي ايران همواره روز تقابل حق و باطل بوده است. دقيقا به همين دليل يكسال پس از شهادت دانش آموزان در دانشگاه و درست در سالروز 13 آبان 58 ايران اسلامي شاهد جلوه ديگري از اين رويارويي ميان جبهه حق عليه باطل بود. 

در اين روز به يكباره به حيات سياسي مملو از خباثت امريكا و عملكرد سازمان جهنمي سيا در ايران خاتمه داده شد و مزدوراني كه پس از پيروزي انقلاب دائماً به فتنه انگيزي و ماجراجويي عليه نهضت اسلامي ايران مشغول بودند به گروگان گرفته شدند و لانه پر از فساد و جاسوسي آنان كه به اشتباه (سفارت) لقب گرفته بود،‌ تعطيل گرديد. اشغال لانه جاسوسي امريكا در تهران و گروگانگيري جاسوسان ديپلمات نماي كاخ سفيد، تنها يك حادثه سياسي در حد تعطيل شدن سفارتخانه يك كشور در كشور ديگر نبوده و بلكه آغاز تحول عميقي بود كه در خاورميانه و در سطح جهان در جهت عريان ساختن ماهيت پنهان شده زمامداران واشنگتن و گردانندگان سياست خارجي امريكا به وقوع پيوسته بود.

 

 

بدون شک حضرت امام (ره) در جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، نقش مهم و محوری را برعهده داشتند. چرا که یکی از انگیزه های دانشجویان و دانش آموزان  پیامی بود که حضرت امام(ره) در تاریخ 10 آبان 1358، به ملت ایران دادند. امام(ره) در بخشی از آن پیام فرموده بودند: «بر دانش آموزان، دانشگاهیان و محصلین علوم دینیه است که با قدرت تمام، حملات خود را علیه آمریکا و اسرائیل گسترش داده و آمریکا را وادار به استرداد این شاه مخلوع جنایتکار نمایند و این توطئه بزرگ را بار دیگر، شدیداً محکوم کنند... ای جوان هایی که در مقابل توپ و تانک رفتید و خواهرهایی که جوانان خود را از دست داده اید... حفظ کنید خودتان را، نهضت خودتان را حفظ کنید، ننشینید دیگران برای شما کار کنند، اینها برای شما کاری نمی کنند.»


معمار کبیر انقلاب، نخستین کسی بود که از اقدام دانشجویان حمایت کرده و در سخنرانی خود در جمع دانشجویان دانشکده اقتصاد اصفهان فرمودند: «الان جوانها مرکز فساد امریکا را گرفتهاند و امریکایی هایی هم که در آنجا بودند را زندانی کرده و آن لانه فساد را به دست آوردند، امریکا هم هیچ غلطی نمیتواند بکند و جوانها مطمئن باشند که آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند، غلط میکند دخالت نظامی بکند. نترسید، نترسانید. اگر آنها میتوانستند دخالت نظامی بکنند، شاه را نگه میداشتند.»

تسخیر لانه‌ی جاسوسی آمریکا" به دست دانشجویان پیرو خط امام(ره)، نقطه‌ی عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران بوده و امام خمینی(ره) این واقعه‌ را «انقلاب دوم» نامیدند، در نتیجه‌ی این واقعه، اسناد خیانت آمریکا علیه ایران اسلامی فاش شد و ذات پلید آمریکا بار دیگر بر همگان آشکار شد. 

این واقعه به یادماندنی نقش و جایگاه دانشجویان را نمایان ساخته و در حقیقت چراغ راهی برای دانشجویان امروزی است تا با بصیرت و دانش‌اندوزی، نقشه‌های دشمن را برملا ساخته و چون دژی مستحکم در مقابل مستکبران جهان ایستاده و بر آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران پافشاری کنند. 


متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم که "برخی" چهره‌ی پلید آمریکا را فراموش کرده و فریب ظاهر بزک شده‌ی آنان را خوردند. 

ذات پلید آمریکا از همان ابتدا محرز بوده و سالیان پیش در 13 آبان ماه جمعی از دانش‌آموزان که ذات حقیقی آمریکا را می‌دانستند به پا خواستند؛ از آن زمان همواره "غیرقابل اعتماد بودن آمریکا" گوشزد می‌شود اما متاسفانه دانش‌آموزان آن زمان بصیرتر از برخی مسئولان امروزی بودند. ای کاش همه بر این امر اعتقاد باشند  که ذات پلید آمریکا در هر لباسی هم که باشد غیرقابل تغییر است. 
  
کاظمی در رابطه با اهمیت فعالیت جنبش‌ دانشجویی نیز بیان کرد: جنبش دانشجویی در سال‌های اخیر رو به افول بوده و دانشجویان رغبتی ندارند و رویدادهای سیاسی چه در داخل کشور و چه در خارج کشور برایشان مهم نیست! برای دانشجو دیگر مهم نیست نماینده، وزیر، رییس جمهور، عضو شورای شهر و... که باشد! متاسفانه امروزه دانشجو در فضای دیگری است و بعضا از حق و حقوق خود نیز آگاهی ندارد. 

متاسفانه دانشجوی امروزی با حق و حقوق خود آشنا نبوده و مطالبه‌گر نیست در حالی که دانشجو باید بتواند حرف خود را بگوید و از مسئولان در مورد عملکردشان سوال کند. 
  
 این روحیه مطالبه‌گری در عملکرد مسئولان نیز تاثیر گذاشته و مسئولان خواهند دانست که چشم بینایی همواره عملکردشان را رصد کرده و منتظر پاسخگویی است. 

البته دانشجویی که می‌خواهد اندیشه‌ای را در جامعه غالب کند، باید خودش هم اندیشمند و متفکر باشد، اما در صورتی که در بازی‌های سیاسی درگیر شده و از رجال سیاسی خاصی دستور بگیرد، هرگز نمی‌تواند در این راستا موفق عمل کند. 

چرا باید هر ساله یاد چنین روزی را گرامی بداریم؟ آیا گذشته ها گذشته؟

اول دشمنی آمریکا را فراموش نکنیم دوما وظیفه خود به عنوان داشجو را یاد اوری کنیم و ده ها دلیل دیگر ...

 

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم