کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
ماندانا کریمی

چرایی افزایش روزافزون پدیده دستفروشی در نورآباد

۶ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۱:۲۱ کد مطلب: 9164

با توجه به وضعیت بد اقتصادی افزایش دست فروشی در نقاط مختلف شهر قابل مشاهده است که مسئولان متولی این امر در جهت سامان دادن به وضعیت دستفروشان در یک مکان ثابت و مشخص در راستای ساماندهی نظم و امنیت شهر اقدام کنند

نظم اجتماعي يكي از كانوني‌ترين مباحث جامعه‌شناسي است به گونه‌اي كه بسياري از جامعه‌شناسان درباره آن سخن گفته‌اند و مكاتب مختلف جامعه‌شناسي به نظم و تغيير (تضاد) و تلفيق بين اين دو گرايش تقسيم شده است. نظم اجتماعي از مسائل مهم شهرهاي پرجمعيت امروزي نيز هست به طوري كه مي‌توان شهرها را براساس ميزان نظم اجتماعي رتبه‌بندي كرد. اين موضوع مي‌تواند در سطوح كلان، مياني و خرد مورد مطالعه و تحليل قرار گيرد. بر این اساس قصد دارم تحلیلی در زمینه جامعه شناسی شهری شهر نوراباد ممسنی ارائه دهم.

آنچه امروزه از وضعیت معابر و خیابان های شهر ممسنی مشاهده می کنیم، نشان از بی نظمی و هرج و مرج و عدم نظارت سازمان های زیربط(شهرداری، شورای شهر، راهنمایی و رانندگی) در این زمینه دارد. دستفروشی در مرکز شهر ممسنی به نمادی از نابسامانی اقتصادی و اجتماعی بدل شده است و وضعیتی آشکار از نامتوازنی کار را در جامعه نشان می دهد. دستفروشان جامعه نه مجرم هستند و نه دنبال جرم هستند، بلکه تنها خواسته شان تامین معیشت شان است که محقق نمی شود. اما این پدیده خود موجب می شود فارغ از کیفیت اجناسی که ارائه می دهند، چهره ای از بی قانونی و هرج و مرج شهر نوراباد در اذهان شکل بگیرد.

نظریه پنجره شکسته که توسط ویلسون و کلینگ در سال 1982 مطرح شد بیان می کند که ظاهر نابسامان شهر می تواند زمینه ساز جرم و کاهش امنیت شهر بشود. صاحبان این نظریه معتقدند محله هایی که در آنها نشانه هایی از بی توجهی و خرابی نظیر تلنبار شدن زباله ها، نمای بیرونی ناموزون ساختمان ها و پنجره های شکسته وجود دارد به بیان دیگر امکان دسترسی مجرم مهیاست حاکی از آن است که ساکنان آن محله احساس آسیب پذیری بیشتری دارند(علیخواه و نجیبی، 1385: 116).

نظریه پنجره شکسته نظریه‌ای جرم‌شناسانه است و نشان دهنده‌ی میزان جاری اختلال شهری و خرابکاری و اثرگذاری آن بر افزایش جرم و رفتارهای ضد اجتماعی است. این نظریه بیان می کند که نظارت و نگهداری محیط های شهری در یک وضعیت خوب ممکن است از خراب‌کاری بیشتر و همچنین از تشدید جرم‌های جدی‌تری جلوگیری کند.

بر این اساس ما شاهد افزایش روزافزون پدیده دستفروشی در خیابان ها، چهار راه ها منتهی به مرکز شهر وپیاده رو های مرکز شهرهستیم، که گاهی ترافیک حضور دستفروشان در سطح شهر، به قدری زیاد است که شهروندان را به ستوه می آورند و باعث بروز درگیری هایی نیز می شوند اما این کارها هم نمی تواند مانعی برای حضورشان شود.

درواقع وضعیت دست فروشی در خیابان ها و سر چهاراه دست کمی از وضعیت مرکز شهر ندارد و روز به روز هم بدتر می شود. کاهش رفاه عمومی و اقتصادی در شهر به اوج خود رسیده است و نمادهای آن در هر گوشه از شهر نوراباد قابل مشاهده است. شاید دست فروشی راهی برای امرار معاش برخی از افراد باشد که چاره ای جز این کار ندارند اما رها کردن این وضعیت باعث تشدید حضور دست فروشان و کاهش نظم اجتماعی و ساختاری شهر می شود.

با توجه به وضعیت بد اقتصادی افزایش دست فروشی در نقاط مختلف شهر قابل مشاهده است که مسئولان متولی این امر(شهرداری، شورای شهر، نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی) باید هر چه سریعتر با برنامه ریزی و ساماندهی مناسب ساختار شهری در جهت سامان دادن به وضعیت دستفروشان در یک مکان ثابت و مشخص در راستای ساماندهی نظم و امنیت شهر اقدام کنند، چراکه رها کردن این وضعیت باعث تشدید حضور دست فروشان در شهر می شود و نتیجه ی آن پوشاندن چهره هرج و مرج و بی نظمی بر شهر است که منجر به کاهش احساس امنیت فضای عمومی شهر و زمینه ساز سایر مسائل اجتماعی می شود.

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم