کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
ادامه روند مصرف بی رویه منابع آب در شهرستان

فرونشت زمین حادثه ای قابل تصور برای دشت های ممسنی

۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۳:۲۵ کد مطلب: 9028

همایش علمی کردن کشاورزی و مصرف بهینه آب به همیت بسیج مهندسین و اداره جهاد کشاورزی با مشارکت بیش از 300 نفر از کشاورزان در سالن امیرکبیر شهر نورآباد ممسنی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار نورآنلاین، رحمت الله فرامرزی سرپرست فرمانداری ممسنی در این همایش گفت: بیشتر هدف این نشست بیان مساله بحران آب و توجیح کشاورزان در خصوص کشاورزی نوین است

رویکرد کنونی در شهرستان متاسفانه به سمت کشاورزی سنتی است و باید این روند اصلاح شود خوشبختانه با جدیت پیگیر این مساله هستیم. 

برگزاری چنین همایش های آموزشی نیز در این راستا است و امیدواریم کشاورزان در عرصه عمل نیز آن را نشان دهند. بدانند آب در شهرستان وجود دارد اما کم است لذا باید کشاورز با سرمایه گذاری صحیح بهترین بهره وری را داشته باشد و بهترین محصولات را تولید کند.

 

دکتر بیژن کاووسی از کارشناسان حوزه کشاورزی در این همایش علمی گفت: یکی از مسائل اصلی دنیا تغییر اقلیم است که باعث گرم شدن زمین و وقوع نوسانات آب و هوایی شده است و شاهدیم که میزان ریزش باران ها در مناطق مختلف تغییر کرده است.

در چنین شرایطی کشاورزان بیشترین آسیب را می بینند که باید به سمت کارهای علمی بروند و به گونه ای عمل کنند که در این بحران به صورت ویژه از منابع آبی حفاظت شود.

در این شرایط اقلیمی اگر به فکر منابع آبی خود نباشیم در آینده نه تنها در کشاورزی بلکه برای امورات عادی زندگی نیز با چالش آب مواجه خواهیم شد.

در آبیاری نوین باید مسئولین کمک کنند و کشاورزان  به گونه ای عمل کنند که با کمترین مصرف آب بیشترین بهره را داشته باشند 

وی با اشاره به اینکه فقط 2.5 درصد منابع آبی دنیا را آب شیرین تشکیل داده است،  گفت:  75 درصد  باراش های ممسنی مربوط به زمانی است که مزارع و باغ ها نیاز زیادی به آبیاری ندارند! یعنی این بارش ها مربوط به ماه های آبان تا اسفند است. در حالی که بیشترین نیاز کشاورزان به آب مربوط به تابستان است.

لذا کشاورز به سمت استفاده از منابع زیرزمینی رفته  و چاه های متعددی حفر شده است. اما استفاده بی رویه از این چاه ها منجر به افت منابع و در نتیجه ایجاد بحران آب شد. که در بسیاری از شهرستان های فارس شاهد فرونشیت زمین هستیم لذا اگر این مساله رعایت نشود در آینده نزدیک در ممسنی نیز شاهد این اتفاق خواهیم بود.

فارس از 9 درصد بیابان،  3 درصد باغ، 18 درصد جنگل، 9 درصد زراعت و 60 درصد مرتع تشکیل شده است و تنوع آب هوایی مختلفی در این استان وجود دارد با این وجود در محدوده تنش کمبود آب قرار گرفته است. 
میزارش بارش بلند مدت استان فارس 331 میلی متر است اما میانگین بارش سالانه به عدد 250 رسیده است که در دو سال قبل افت بیشتری نیز داشته و تا عدد 210 نیز کاهش یافت. ممسنی نیز نسبت به سال های گذشته کم بارش ترین سال های خود را تجربه می کند.

از طرفی تالاب ها و رودخانه در حال خشک شدن هستند و منابع زیر زمینی نیز با افت شدید روبرو شده است.  از سال 86 تا 94 میانیگن افت منابع آبی در استان بیش از 8 متر بوده است. 

تعداد حلقه های چاه در سالهای اخیر بدون برنامه فوق العاده افزایش یافته  و با مکش شدید منابع آبی مواجه بوده ایم.

اما باجود این مشکلات دارای ظرفیت های زیادی در حوزه کشاورزی هستیم و اگر مدیریت صحیح شود هم می توان منابع ابی خود را حفط کنیم و هم تولیدات بسیار مناسبی داشته باشیم.

باید در کشاورزی سنت را کنار گذاشت و به سمت کشاورزی نوین رفت، برای مثال صیفی جات در 850 هزار هکتار از مزارع کشاورزی کشور کشت می شود که بالاترین محصول مورد استفاده کشاورزان است و  48 هزار هکتار آن مربوط به فارس است بنابراین 61 درصد  تولیدات را صیفی جاتی از قبیل هندوانه،  سبزی، خربزه و...  تشکیل می دهند اما به چه قیمتی؟ 

در بین تمام محصولات کشاورزی، صیفی جات بالاترین میزان مصرف آب را دارد اما موارد دیگر مانند پسته و...  با مصرف کمتر دارای در آمد بالاتری است  ولی می بینیم کشاورز به سمت صیفی جات می رود.

 می توان با راه اندازی گلخانه ها این همه هزینه مصرف آب را کاهش داد و صیفی جات مناسب تری تولید کرد.

استان فارس در بسیاری از محصولات در سطح کشور مقام اول را برعهده دارد اما به چه قیمیتی و به چه روشی این اتفاق افتاده است؟

متاسفانه در این راه، منابع آبی را فدای این موضوع کرده ایم برای مثال سالها در گندم مقام اول را داشتیم و سروستان سرامد بود اما امروز به جایی رسیده  که تغییر الگوی کشت اجباری شده است چرا که دیگر منابعی ندارد.

هنر این است که با روش های صحیح ابیاری نوین بتوانیم تولیدات زیادی داشته باشیم و منابع ابی خود را حفظ کنیم.

پیشنهاد می کنم کشاورزان به سمت ابیاری نوین بروند در دنیا برای قطره قطره ی آب برنامه ریزی دارند آب را به ریشه درختان تزریق می کنند آبیاری ها از طریق روشهای زیر زمینی صورت می گیرد و با روش های مختلف اجازه تبخیر آب را نمی دهند.

برای هر بارشی با روش های مختلف اقدام به جمع اوری آب می کنند. تا از آب بالاترین بهره وری را داشته باشند.

 

عباس حیاتی مسئول بسیج مهندسین نیز در این همایش گفت: از آنجاییکه طرح های کاشت و توسعه گیاهان دارویی،توسعه محصولات گلخانه ای،تولید نهال و قلمه و همچنین توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار  از برنامه های اقتصاد مقاومتی در شهرستان می باشد این برنامه با هدف معرفی و به کارگیری روش های نوین آبیاری و معرفی و استفاده از محصولات کم آب بر تشکیل شده است.

امید است با اجرای این پروژه ها باعث افزایش راندمان آبیاری و کمک به تولید و اشتغال در شهرستان گردد.

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم