کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

نامه انتقادی دبیران جغرافیای شهرستان ممسنی از مسئولین

۲۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۹:۱۲:۵۴ کد مطلب: 8799

دبیران جغرافیای شهرستان ممسنی با انتشار نامه ای در شبکه های اجتماعی نسبت به مدیریت ضعیف منابع آب انتقاد کردند.

به گزارش نورآنلاین، در متن این نامه آمده است:

در  روزهای اخیر صحبت از قطع اب در مناطق مختلف شهر نوراباد و حومه در سایت های مختلف خبری میباشد .در حالی که از نظر بارندگی ممسنی پر بارانترین شهرستان استان فارس میباشد، چنین خبرهایی نمیتواند خوشایند مردم باشد. در ابتدای انقلاب در کل ایران فقط حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ حلقه چاه عمیق وجود داشت، اما این رقم در حال حاضر به حدود ۷۵۰ هزار حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق رسیده که متاسفانه سهم شهر ما هم در این زمینه در مقابله با شهرهای دیگر کشور کم نیست.

در این بین ، نباید از مدیریت ضعیف افراد مسئول در نهادها و ادارات تابعه چشم پوشی کرد و تمام تقصیرها را به گردن کشاورز و مردم انداخت. چرا که اگر در شهری مثل نوراباد ممسنی که حدود ۳۰ سال پیش تا عمق ۴ تا ۵ متری به اب  میرسیدی الان مجوز حفاری های بالای ۲۰۰ متری میدهند،  مردم مجبور نبودند اب را جیره بندی کنند.

برادران ارجمند و آقایان مسئول؛ (فرماندار محترم، مدیریت جهاد کشاورزی و اداره امور اب و ابخیزداری، رییس اداره اب و فاضلاب شهری و روستایی و ریس محترم اداره محیط زیست..) چرا الان سالهاست که جلوی کشت برخی محصولات پرمصرف در زمینه اب مانند هندوانه و ذرت و... را نمیگیرید ؟؟؟؟؟

چرا اجازه حفر چاه و یا عمیقتر کردن چاهها را صادر میکنید؟ مگر در زمینه کشت هندوانه چند خانوار سود میبرند که باید اب مردم یک شهرستان را مصرف کنند؟ تا جایی که حتی افرادی بسیار ثروتمند، با وضعیت مالی مطلوب  با به زیر کشت بردن دهها هکتار زمین برای هندوانه عملا دارند شهرستان ما را به ورطه نابودی میکشند!!!!

متاسفانه فرهنگ نادرست ما در مصرف (فرقی نمیکند اب، برق، گاز، بنزین....) هم بی تاثیر نیست که در آن هم رد و پا و خطاهای مسولان ادارات و واحد های تابعه به چشم میخورد چرا که در بحث کلان باید گفت مردم در برنامه ها و سیاست گذاری های مربوط به مدیریت مصرف آب نیز مشارکت چندانی داده نشده اند و که جای تاسفی بس گرانبها برای مسولین واحد های مربوطه میباشد.

ولی بیش از نود درصد اب ایران در بخش کشاورزی از  بین میرود و فقط ۴ درصد از این اب اشیامیدنی است و بقیه در صنایع مصرف میشود. پس مسئولین اگر میتوانند مدیریت کنند و اگر نه صادقانه کنار بکشند و از این صندلی های چسپناک خود کنار بروند و کار را به اهلش بسپارند تا خیلی دیر نشده!!!!

 فرهنگ صحیح مصرف،هدایت ابهای سطحی به زیر زمین،کاشت گیاهان و درختان،ازبین نبردن جنگلها،سیستم جامع محاسبه اب مصرفی،شیوه های نوین ابیاری در کشاورزی،درست کردن گورابهای مصنوعی،جلوگیری از کشت محصولاتی مانند هندوانه(یک هندوانه ۱۰ کیلویی حدود ۷۰۰ لیتر اب، یک کیلو برنج ۵۰۰۰ لیتر اب، یک کیلو گندم ۱۵۰۰ لیتر اب) و عدم صدور مجوز برای چاه یا عمیق تر کردن ان... شاید بتوان جان دوباره ای به تن رنجور  این شهر دمید .

با احترام فراوان
دبیران جغرافیای شهرستان ممسنی

 

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم