کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
دکتر مجتبی اشرافی:

اسانيد حق التدريس دانشگاه هاي ايران، برده داري نوين علمي

۲۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۹:۱۰:۵۸ کد مطلب: 8775

در کشوري که حق الزحمه تدريس استاد دانشگاهش در يک ساعت، از قيمت يک کيلو تخم مرغ، کم ارزش تر است، قرار است تحول علمي صورت گيرد و علوم انساني بومي سازي شود و اين مزحک ترين جُکي است که تا حالا شنيده ام.

به گزارش نورآنلاین، در ساختاري که هيات علمي شدن در دانشگاه، ژن خوب مي خواهد. حق التدريسي و تدريس ساعتي براي مدارج عالي و تحصيل کرده ها رويايي شيرين و ارزان است و يدک کشيدن لقب استادي در اين وانفساي بيکاري و بي شغلي، خودش يک نوع سرکار بودن است.

اما جالب تر اينکه، مدتي است ترافيک تحصيل کرده هاي جوياي لقب استادي آنقدر زياد شده که مسولين ژن خوب هم متوجه اين مسأله شده و يا تُفيلي هايشان را به اين کرسي مفتخر مي فرمايند و يا اينکه کرسي هاي حق التدريسي را به مزايده گذاشته اند، آن هم با قيمتي کمتر براي برنده مزايده، که مفتخر به برده علمي شود.

از کارخانه سوسيس و کالباس گرفته تا رئيس جمهور محبوب و نسبتا محجوب سابق و هر کسي که خواسته است از اين سفره پهن، سهمي شاهانه بردارد، همه صاحب دانشگاه شده اند و يا فاميلي و خانوادگي دانشگاهشان را اداره کرده اند و يا چرخ دانششان را اساتيد حق التدريسي مي چرخانده اند.

البته متاسفانه دانشگاه خصوصي طبق آن تعريفي که در صنعت توليد علم وجود دارد با آن نوعي که در مملکت ما و با بودجه ي بيت المال ولي توسط يک خانواده و داماد و دايي و خاله و شوهر خاله اداره مي شود، بسيار متفاوت است.

از ملزومات حق التدريس بودن داشتن مدرک فوق ليسانس است و نه لزوما بالاتر. چراکه اگر دکتري داشته باشي قاعدتاً بايد دستمزد بيشتري هم بگيري و دانشگاهي که بنگاه اقتصادي شده، ترجيح مي دهد يک فوق ليسانس را اجير کند تا يک دکتر را. که البته بسيار ديده ام دکترهايي را که به دستمزد پايين رضايت داده و مقبول بندگي و بردگي شده اند.

در جايي که بايستي تخصص و تعهد هم پاي هم باشند و تعهد از تخصص پيشي مي گيرد و در نهايت تعهد به بردگي تبديل شده و داشتن ژن خوب اولويت استخدام در دستگاه سياسي و به تبع آن علمي مي شود. بايد هم شاهد باشيم که استاد دانشگاه اين مملکت 20 سال گذشته است و حتي يک مقاله و يادداشت هم ننوشته است و آنچه هم که به اسمش ثبت شده يا دانشجويش نوشته و استاد حضش را برده و يا از بازار انقلاب خريده است.
 
اولويت توسعه و موتور حرکت و شريان حياتي هر جامعه اي، طبقه ي دانشجو و طيف دانشگاهي و آگاه و تحصيل کرده اش است و اين وضعيتي که اکنون حاکم است، با هيچ يک از معيارها و استانداردهاي توسعه و الگوهاي پيشرفت يک مملکت هم خواني ندارد و اميدوارم که اين وضعيت پيش آمده براي علم و عالم در اين مملکت، از روي جهالت متوليان باشد و نه نتيجه ي يک پروسه ي از پيش تعريف شده براي نخبه کشي و نخبه سوزي و زمين زدن نظام و حاکميتي مقدس باشد که بهترين جوانان اين سرزمين براي حفظ و سرپانگهداشتنش، جان در طبق اخلاص گذاشتند و جواني دادند تا اين طفل نوپا به سن 39 سالگي برسد.

به دوستان متولي و اثرگذاران داعيه دار تملک سيستم و صاحب منصب در ساختار علمي کشور توصيه مي کنم، پاي خود را از روي خون شهدا برداريد. اين خون ها حرمت دارند و حرارتشان، وجودتان را به آتش خواهد کشيد. اين عرصه، جايگاه سيمرغ است و نه مگس و کرکس. لااقل اين يک مورد را از خاله زاده ها و نوه ها و موروثي کردن و حق آب و گل داشتن مبرا کنيد لطفاً.

مگر نه اينکه شهيدان زنده اند و در نزد خدايشان روزي مي گيرند. يقين بدانيد که نمي دانيد، شهدا ناظر بر اعمال شما هستند و اي کاش به آنچه که مدام لق لقه زبانتان است و نفاقتان را رفو مي کنيد، ذره اي ايمان داشتيد و وجدان براي ديدن.

زر و زور و دلارهاي نفتي و اتومبيل هشت ميلياردي و رياست و کياست و آقايي مادي و مالي ارزاني خودتان و آقازاده هايتان و هر آنکس و هرآنچيزي که ژن هاي شما را در کاسه اش دارد.

اما. لطفاً و لطفاً،  محيط علمي را با لجن و شوره زار انديشه هاي نداشته و اغلب مسمومتان، آلوده به سلفه پروري و طوطي مسلکي و نخبه کشي و نخبه سوزي و جاهل سازي نکنيد.

 بگذاريد محيط هاي علمي و آموزشي پاک و سالم و عقاب پرور و شير شرزه و چمران و آويني و همت و زين الدين ساز و نخبه گرا بماند لطفاً.

 

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم