کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
سید فرامرز حسینی

گزینه خارج از طوایف جاوید وبکش راه حل برون رفت ازبحران انتخاب شهردار نوراباد:

۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷:۴۱ کد مطلب: 8768

نمونه بارز همبن یاسوج همجوار شهرمان هست چقدر از فرزندان ممسنی درآن مسول هست وچقدر خوب رشد کرده است.


نمی توان تابوی طایفه گرایی را بر عدم پیشرفت شهرستان نادیده گرفت تا جایی که یکی از نمایندگان ادوار در یک جلسه رسمی گفت من برای انتخاب مدیران ،وعملکردم ملزم به تصمیمات و نظرات طایفه هستم.
و البته طایفه در پایان تصمیمی بر عدم انتخاب مجدد ایشان گرفت.
واقف هستیم که برخی از نمایندگان در این خصوص کمی فراتر رفته اند و سطح تصمیم گیری را از طایفه به فامیل ،اولاد وبنکو تقلیل دادند وابن یعنی بارگشت به به سنت و قبیله که در هزاره سوم مهر باطل میخورد.
حال در این روزها بحث انتخاب شهردار شهر نوراباد مطرح است .
صد البته حرکت شورا در خصوص فراخوان کاری مدرن وبه روز بوده و می بایست آن را تحسین کرد


اما با توجه به جو حاکم در شهر وموج طایفه گرایی خطری که این حرکت دمکراتیک وسنجیده را تهدید می کند نفوذ دست های پشت پرده معامله گر هست که کم وبیش در محافل به گوش میخورد.
هرچند احساس میکنم عمده اعضا شورای دور پنجم بر سوگندی که در روز تحلیف خوانده اند مانده اند.
اما احساس دیگری میگوید لازم هست که تعمل بیشتری صورت گیرد که خدای ناکرده نقل مجالس فعلی مبنی بر  (دست های پشت پرده ومعامله های احتمالی) درست از آب در نیاید.


به هر حال اگر بخواهیم فارق از تنش و بر اساس بینش موضوع را بررسی کنیم راه حل برون رفت از این بحران انتخاب گزینه ای خارج از طوایف جاوید وبکش هست.
چرا که اگر در حال حاضر به هر وسیله ای  گزینه یک  طایفه انتخاب گردد ،بر اساس تجارب تلخ گذشته نه تنها  در مورد شهرداری بلکه در ادوار مختلف در غالب نهادها وادارات شهر دچار تنش می شده است  ویقینا یک طرف ناراضی بوده ونتیجه وتاوان این کشمکش هاو نارضایتی ها، عقب ماندن شهر وشهرستان از توسعه بوده است لذا با انتخاب فردی خارج از طایفه که لازم است فردی توانمند ودرس پس داده باشد.چنین گزینه ای چون وابسته به طایفه نیست پس ذیل قانون حرکت خواهد کرد.
و وفتی شهر قانومند شود رشد وشکوفایی هم در انتظار آن خواهد بود.
اگر از یک الگوی خارجی نام ببریم لندن هست که یک مسلمان پاکستانی شهردار آن شده یا در ایران هرچه نگاه میکنی می بینی اساسا شهرهایی که رشد کردند شهرهایی هستند که توسظ مسولین غیره بومی وغیره طایفه ای اداره شده اند.


نمونه بارز همبن یاسوج همجوار شهرمان هست چقدر از فرزندان ممسنی درآن مسول هست وچقدر خوب رشد کرده است.
در پایان می توان این نکته را مد نظر قراردادکه با انتخاب یک گزینه غیره طایفه ای می توان ارامش را در شهر حاکم نمود وباب گذار از طایفه گرایی را باز نماید وبه سوی شایسته سالاری گام برداریم.

 

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم