کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

بازدید گردشگران دشتستان از جاذبه های گردشگری نورآباد

۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۷:۳۴:۰۵ کد مطلب: 8764

انجمن گردشگران دشتستان از جاذبه های گردشگری نورآباد ممسنی از استان فارس بازدید کرد.انجمن گردشگران دشتستان در ادامه سلسله تورهای گردشگری خود، روز جمعه 17 شهریور در سفر یک روزه خود به استان فارس از جاذبه های گردشگری نورآباد ممسنی بازدید کرد.

به گزارش نورآنلاین، این گردشگران از دو جاذبه گردشگری نورآباد ممسنی از جمله نقش تاریخی سراب بهرام و آبشار تنگسا بازدید  کردند.


مجید کمالی پور مدیر انجمن گفت: سرآب بهرام نقش برجسته صخره‌ای از دوران ساسانی می باشد که به واسطه وجود چشمه آبی در کنار آن به نقش سرآب بهرام معروف شده است.

در این نقش برجسته که به گفته باستان شناسان در سده 5 میلادی حجاری شده است، بهرام دوم پادشاه ساسانی را تصویر کرده است که به همراه چهار تن از بزرگان دربار خود بر فراز چشمه ای که از زیر پایشان از دل کوه بیرون می آید ایستاده اند و به نشانه احترام انگشت های سبابه خود را رو به آسمان گرفته اند.


کمالی پور ادامه داد: نقش برجسته سراب بهرام مربوط به دوره ساسانیان است و در ۳ کیلومتری نورآباد، پائین شاپوروفهلیان واقع شده، این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کامران نظری از اهالی این روستا در گفتگو با مدیر انجمن گردشگران دشتستان گفت: این چشمه سال ها پر آب بود و از جوی های آبی که از آن جاری می شد درخت ها و درختچه های زیادی رشد کرده بود ، اما به دلیل خشکسالی های اخیر هم آب چشمه به شدت کم شده است که متاسفانه خود شاهد هستید که به کلی آب چشمه امسال خشک شده و هم درخت ها و گیاهان اطراف آن خشک شده است، علاوه بر این نقش برجسته حجاری شده در سرآب بهرام به دلیل عدم محافظت به شدت تخریب شده است به گونه ای که رفته رفته بخش عمده ای از ظرافت های آن از بین رفته است.

 

در ادامه سفر، گردشگران به سمت آبشار تنگسا در نزدیکی شهرستان نورآباد که ارتفاع تقریبی آبشار پانزده متر بود و از چندین لایه تشکیل شده حرکت کردند. مسیر دسترسی از نور آباد ممسنی که چند کیلومتری باید گذشت تا به یک جاده فرعی رسید که سر جاده روی تابلو نوشته شده باجگاه، به داخل جاده وارد شده وآن را ادامه وچندین آبادی را رد کرده وتقریبا آخرین آبادی می‌توان ماشین را پارک نموده و وارد این طبیعت زیبا شد.

 

درختان ورودخانه ،هوای خنک، آبشار ومنطقه بسیار زیبایی که چشم هر بیننده را به خود خیره می کرد گردشگران دشتستان را وادار کرده بود تا از این مناطق زیبا دیدن و بازدید کنند اما متاسفانه گردشگران دشتستان فقط با کوهستانی خشک، درختانی زرد، تشنه و رودخانه ای کم آب مواجه شدند.

 

 

 

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم