کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
به قلم جیمز وولزی، مدیر اسبق سازمان اطلاعات آمریکا (سیا)، در «واشنگتن تایمز».

سایه شوم‌سپاه پاسداران بر سر جهان ( بخش دوم)

۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۲۶:۳۹ کد مطلب: 8600

بیشترین نگرانی در مورد سپاه از این بایت است که مسئولیت نیروهای موشکی ایران و برنامه‌های هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی را بر عهده دارد.

به گزارش نورآنلاین، پیدایش سپاه پاسداران و اهداف آن با سازمان‌های هیتلری مانند «اس‌اس» قابل مقایسه است. این سازمان کارش کنترل «ورماخت» یا ارتش ملی آلمان تحت حکومت نازی‌ها بود.

از دیگر وظایف اس‌اس ایجاد اطمینان برای پایداری قدرت نازی‌ها و اجرای خلوص ایدئولوژیک در میان مردم آلمان و کشورهای فتح‌شده بود. سپاه بسیار بیشتر از داعش به امنیت آمریکا خدشه وارد آورده.

این سازمان هزاران آمریکایی را در عراق و افغانستان کشته و زخمی کرده؛ و بسیار بیشتر از داعش متحدان ایالات متحده را از طریق عملیات تروریستی به قتل رسانده است. به عنوان مثال، حزب‌الله و حماس که مورد پشتیبانی مالی حکومت جمهوری اسلامی و پشتیبانی نظامی سپاه پاسداران هستند تا به حال بسیاری از آمریکایی‌‌ها و متحدان آمریکا را به قتل رسانده‌اند.

 در حالی که داعش به دلیل اشغال سرزمین‌های سوریه و عراق گاه به عنوان مهمترین گروه تروریستی توصیف شده – و البته اینک اکنون در معرض اخراج از این سرزمین‌هاست – بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که این سپاه پاسداران است که قدرت غالب در ایران به شمار می‌رود، حتی قدرتمندتر از خود ملاها. سپاه عمیقاً در ساختار سیاسی و اقتصادی ایران ریشه دوانده.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق، و همچنین بسیاری از نمایندگان مجلس و شهرداران ایران عضو سپاه پاسداران بوده‌اند.

 در واقع سپاه یک امپراطوری تجاری چند میلیارد دلاری است که اقتصاد ایران را کنترل می‌کند. به عنوان مثال، بزرگترین شرکت ساختمانی ایران، خاتم‌الانبیا، با ارزش ۷ میلیارد دلار، با ۲۵ هزار مهندس و کارمند، متعلق به سپاه است.
همچنین، سپاه سازمان مخابرات ایران با ارزش ۷.۸ میلیارد دلار را کنترل می‌کند. ثروتمندترین موسسات خیریه ایران، از جمله بنیاد مستضعفان و جانبازان و بنیاد شهدا و ايثارگران، به سپاه پاسداران سپرده شده است.

بیشترین نگرانی در مورد سپاه از این بایت است که مسئولیت نیروهای موشکی ایران و برنامه‌های هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی را بر عهده دارد.

 موسسه صلح ایالات متحده یادآور می‌شود که «[رژیم] ایران دارای بزرگترین و متنوع‌ترین زرادخانۀ موشک‌های بالستیک در خاورمیانه است؛ و بیشتر موشک‌های ایران از منابع خارجی – به ویژه کره شمالی – تامین شده.».

 ایران و کره شمالی شرکای استراتژیکی هستند که معاهده‌ای برای به اشتراک گذاشتن علم و فن‌آوری عقد کرده‌اند. دانشمندان کره شمالی در ایران روی برنامه فضایی خود که توسط سپاه پاسداران کنترل می‌شود کار می‌کنند.

 به گفته موسسه صلح ایالات متحده: «جمهوری اسلامی تنها حکومتی است بدون داشتن سلاح هسته‌ای، موشکی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر ساخته است.»


 در یک گزارش تحقیقاتی کنگره از «سیاست خارجی و دفاعی [رژیم] ایران» مورخ اکتبر ۲۰۱۶، فدراسیون دانشمندان آمریکایی دربارۀ شواهدی مبنی بر ادامۀ فعالیت جمهوری اسلامی در زمینه تولید سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی – با وجود تعهدات این رژیم به کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و زیست‌محیطی – هشدار داده است. سازمان اطلاعات فدرال آلمان نیز در سال ۲۰۱۵ هشدار داد که سپاه پاسداران در صدد دسترسی به تجهیزات آلمانی «برای تولید سلاح اتمی، بیولوژیکی و شیمیایی» است.
پس هنگامی که دود سیاه از آسمان رقه پاک شود و دیگر داعشی در سوریه و عراق وجود نداشته باشد، سپاه پاسداران و دست‌نشانده‌های آن کماکان همه جا حضور داشته و سایه‌ای تیره‌تر از تروریسم بر جهان خواهد افکند.

 

در بخش بعدی به نقد مقاله پیشرو خواهیم پرداخت.

تهیه و تنظیم؛ حمید گنجایش

پایا

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم