کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

معاون استاندار: در ممسنی برنامه ریزی برای صنعت وجود ندارد

۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹:۳۷ کد مطلب: 8486

متاسفانه هیچگونه برنامه ای در شهرستان در حوزه صنایع وجود ندارد از جهادکشاورزی نیز گلایه های زیادی داریم که نتوانسته اند در موارد مختلف ورود جدی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار نورآنلاین، جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید کارخانه ها با حضور مسئولین استانی به میزبانی ممسنی برگزار شد رهام پیکری فرماندار شهرستان در این نشست گفت: با بررسی مشکلات صنایع امیدواریم عوامل تعطیلی صنعت در شهرستان را رفع کرد.

این شهرستان محروم از جمله نقاط غیر برخوردار استان به شمار می رود اما با 120 هزار جمعیت دارای نیروهای تحصیل کرده ی زیادی است و وجود آب و هوای مختلف و  ذخایر معدنی از مهمترین پتانسیل های آن است.
امکان راه اندازی معادن آلومنیوم، گچ، گوگرد، خاک رس، خاک نسوز و...  در ممسنی وجود دارد. اما این ذخایر را به صورت خام فروشی نخواهیم کرد و با این مساله مخالف هستیم بلکه باید برای بهره برداری از این معادن صنعت وارد شود.


پیکری در خصوص وضعیت واحدهای صنعتی در شهرستان نیز گفت: از 58 واحد صنعتی شهرستان فقط 22 واحد فعال و یا در واقع نیمه فعال هستند و اکثر صنایع شهرک صنعتی تعطیل شده اند. که دلیل آن تفکر نادرست در حوزه مدیریتی این واحدها بوده است.

بازاریابی و وجود سرمایه در گردش می تواند مشکلات بسیاری از مراکز صنعتی را حل کند اگر این صنایع راه اندازی شود می توان اشتغال زایی مناسبی انجام داد.


یداله رحمانی معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری فارس نیز با اشاره به برگزاری صد و چهلمین جلسه این کارگروه در سطح استان گفت: کارگاه رفع موانع تولید صنایع استان فارس این بار در شهرستان ممسنی برگزار شد البته این جلسه باید زودتر تشکیل می شد و این تاخیر قابل قبول نیست.

شرایط شهرستان خوب است اما متاسفانه از این ظرفیت ها استفاده نشده لذا نیازمند برنامه ریزی جدی  برای صنایع تولیدی هستیم. متاسفانه هیچگونه برنامه ای در شهرستان در حوزه صنایع وجود ندارد و باید فرماندار ممسنی - در راس آن - همت ویژه ای داشته باشد و از جهادکشاورزی نیز گلایه های زیادی داریم که نتوانسته اند در موارد مختلف ورود جدی داشته باشند.  شرکت شهرک صنعتی، میراث فرهنگی و اداره صنعت و معدن نیز باید به درستی اقدام کنند تا تولیدات افزایش و اشتغالزایی ایجاد شود.

بررسی صنعت ممسنی
به گزارش خبرنگار ما یکی از کارخانه هایی که در این نشست به صورت ویژه بررسی شد کارخانه کیان لبن  بود که مسیولین آن مدعی بودند علت ورشکستی کارخانه بدهی های زیاد بانکی است و اظهار داشتند: نتوانسته ایم وام های بانک را پرداخت کنیم و نیازمند وقت هستیم تا معوقات خود را پرداخت کنیم.
 بدهی بانکی با سود آن بیش از 3 میلیارد تومان  است و با وام جدید مشکلات آن افزایش خواهد یافت.  

دکتر رحمانی نیز گفت: از مسیولین کارگروه گله دارم مشکلات این مرکز قرار بود به صورت هفتگی پیگیری شود اما هیچ کاری انجام نشده است. هیچگونه مشاوره ای به آنها داده نشده  و در مقابل انتظار داریم مشکلات آنها حل شود. دست به دست هم دهید تا این واحد های صنعتی مجددا راه اندازی شوند . متاسفانه اطلاعات دقیقی از مشکلات مراکز صنعتی وجود ندارد باید دستگاه های اجرایی جلسات هفتگی می گرفتند تا تمام مشکل مشخص شود و سپس راهکار بدهند که این کارها انجام نشده است.


رئیس جهاد کشاورزی ممسنی نیز مدعی بود میزان بدهی این مرکز بیش از 4 و نیم میلیارد است و بدهی زیاد مالیاتی دارند و اظهار نامه مالیاتی تکمیل نشده است و جریمه نیز شده اند.

از جمله پیشنهادات مدیران واگذاری این شرکت و یا ورود شریک جدید به این مجموعه بود.

 

از دیگر واحد های صنعتی که مورد بررسی قرار گرفت می توان به ماکارونی زمرد ممسنی، سوسیس و کالباس سازی ممسنی، گچ خشایار، شرکت مواد شوینده ملایم و...  اشاره کرد که بیشتر آنها به دلیل عدم مدیریت صحیح، عدم بازاریابی و به دلیل بدهی های بانکی تعطیل شده اند و یا نیمه فعال هستند.


 

حجت الاسلام محمد یعقوبی امام جمعه شهرستان ممسنی نیز بیان داشت: در بخش مدیریت و نظارت بر صنایع مشکلات زیادی وجود داشته و دارد لذا نگرانی های در این زمینه همچنان پابرجاست.

سرمایه گذاران با جدیت ورود کنند و محصولات مناسب و با کیفیت تهیه نمایند که بسیاری از مشکلات شهرستان از جمله بیکاری را می توان با راه اندازی همین صنایع حل کرد.

اکثر مشکلات به مسائل مدیریتی بر می گردد. اصل آموزش ها مهم است و باید سرمایه گذار آگاهی و اطلاعات کافی در خصوص مالیات، تامین اجتماعی، مدیریت بازاریابی و...  داشته باشد.

 

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم