کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
احسان احسانی:

یادداشت انتقادی بر تغییر فرماندار شهرستان رستم

۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱:۴۸:۴۰ کد مطلب: 8469

چگونه است که امروز یک فرد بومی توانایی ایستادن در رأس مدیریت آموزش و پروش را و یا اداره کار شهرستان رستم را دارا می باشد اما وقتی پای فرمانداری آن هم به عنوان حساس ترین و مهم ترین صندلی مدیریتی سیاسی اجتماعی شهرستان وسط می آید ، کل شهرستان را خالی از شخص واجد شرایط می یابید !

در راه نورآباد به کوپن بودم ، خوب به یاد می آورم کاروان های شادی را که ترافیکی نیمه سنگین از کارخانه قند تا مصیری به وجود آورده بودند ؛ کمتر از یک ده از عمر گذر رستم از بخش به شهرستان نگذشته ولی اگر سال های سال نیز بگذر ، آن هم با روند کنونی دلیل آن همه شادی را درک نخواهم کرد .
این خاک نخبگان زیادی را به خود دیده نخبگانی که حتی روزگاری به لطف اتحاد و برادری و به یمن پرهیز از فتنه ها ، نمایندگانی شایسته برای ممسنی بزرگ بودند .
به راستی چه شد است که اکنون از هر کجای این کشور پهناور شاهد انتصاب افرادی به عنوان فرماندار برای این شهرستان هستیم در حالی که این خاک را خالی از نخبه بومی پنداشته اید !

جناب آقای دکتر افشانی ، جناب آقای دکتر گودرزی ، آیا شهرستان رستم را حداقل فاقد یک رهام پیکری یافته اید ؟ حالا بماند که سیاست فشار از پایین و چانه زنی از بالایی که در مورد ایشان نیز در پیش گرفته اید کم کم علنی گردیده و اگر مخالفت وزارت کشور با انتصاب افراد مأمور از ادارات دیگر و یا افراد بازنشسته نبود تا الان باید ایشان جای خود را با دوستان شما سپرده بود ؛ البته آن روز هم دیر نیست .

چگونه است که امروز یک فرد بومی توانایی ایستادن در رأس مدیریت آموزش و پروش را و یا اداره کار شهرستان رستم را دارا می باشد اما وقتی پای فرمانداری آن هم به عنوان حساس ترین و مهم ترین صندلی مدیریتی سیاسی اجتماعی شهرستان وسط می آید ، کل شهرستان را خالی از شخص واجد شرایط می یابید !
شهرستانی که امروز بیش از تک تک گندم ها و هندوانه ها و دانه های برنجش ، شاهد صدور نخبه و مدیر متولد و پروش یافته از آب و خاکش ، حتی در سطوح اول کشور بوده ؛ چگونه امروز آن را خالی از حتی یک نفر مدیر لایق و توانا یافته اید ؟
 
آشنایی کامل با مسایل و مشکل های اقتصادی و فرهنگی مردم منطقه ، یکی از مواردی است که می تواند در موفقیت مدیران نقش مهمی داشته باشد، زیرا شناخت مسایل فرهنگی، اجتماعی و روانی هر سهرستان با فرهنگ و رفتار ویژه، می تواند ریشه ی بسیاری از مشکل ها را نمایان کند. مدیران غیربومی به دلیل شناخت نداشتن از ظرفیت های موجود، توانایی برقراری ارتباط و استفاده ی بهینه از عوامل تاثیرگذار در پیشرفت و توسعه را ندارند؛ در حالی که اگر مدیر بومی سکان اجرایی آن منطقه را به دست گیرد، می تواند از همه ی استعدادها به خوبی بهره ببرد.

در این مقوله تنها قصد تجزیه و تحلیل ، پی بردن به درست یا غلط بودن ، ضروری یا غیره ضروری بودن انتخاب فرماندار بومی برای شهرستان را ندارم ، اما سوال من اینجاست : چرا نیروهای بومی و آشنا به محیط و رشد یافته از دل شهرستان رستم را انتخاب نمیکنید ؟ آیا واقعا می شود منکر اهمیت و لزوم شناخت کافی به عنوان لازم ترین رکن برای تصمیم گیری و ریل گذاری شد ؟ آیا این شناخت جز به واسطه زندگی و یا سیر در شهرستان به وجود می آید ؟ البته باز هم دستتان درد نکند حداقل این سید امروزی نزدیک تر و آشنا تر از آن آش دیروزی بود که پخته بودید .

استفاده نکردن از نخبگان بومی برای اداره و مدیریت مناطقی که در آنها زندگی می کنند، افزون بر این که دولتمردان را از مزیت نسبی بکارگیری ظرفیت های منحصر به فرد این افراد محروم می کند، موجب شکل گیری حس ناامیدی و بی اعتمادی به حاکمیت در میان مردم این منطقه ها می شود؛ مساله یی که تهدیدی جدی برای انسجام و وفاق ملی به شمار می آید .

در پایان انتظار آن می رود که سکان دارن امروز استان و شهرستان ما که پرچمداران و دایه داران جریان اعتدال هستند ، با تمام وجود به این اعتدال پایبند باشند ؛ و فارغ از مسائل حزبی و روابط سیاسی و از سر مصلحت اندیشی و خیرخواهی ، اقدام به اخذ تصمیمات صحیح که منجر به پیشرفت و آبادانی این خاک می گردد نمایند.
احسان احسانی سیزدهم تیرماه 1396
متن فوق از سری یادداشت های مخاطبان بوده و انتشار ان به معنای تایید و یا تکذیب ان نبوده و شما میتوانید با ارسال یادداشت یا نظر در تکمیل موضوع کمک کنید.

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم