کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
رییس جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی :

کشت بی رویه هندوانه عامل کاهش قیمت فروش این محصول شده است/ پرداخت پول گندمکاران یک مشکل سراسری است

۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱:۵۲ کد مطلب: 8412

سهمیه سطح زیر کشت هندوانه در ممسنی در سال 95 حدود 1400 هکتار در نظر گرفته شده بود اما میزان کشت دوبرابر شد و به عدد 2540 هکتار سطح رسید

به گزارش خبرنگار نورآنلاین، محمد علی امیری رییس جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی در خصوص مهمترین برنامه های  این نهاد در سال جاری گفت: اولویت بندی خوبی برای برنامه های آتی صورت گرفته است که یکی از مهمترین آنها ترویج آبیاری تحت فشار است که امیدواریم  300 هکتار  از مزارع از این سیستم برخوردار شوند هم اکنون 3 هزار هکتار از اراضی دارای این شرایط آبیاری هستند.

استفاده بهبه آب در این زمان احساس می شود و مشکل اصلی در کشاورزی مساله آب است و باید سرمایه گذاری ویژه ای در این بخش شود.

اجرای باغات در اراضی شیبدار  در مناطق دشمن زیاری و تنگ لله از دیگر برنامه هاست و با توجه به بارندگی مناسب در این مناطق  می توان به سمت باغات دیم رفت. 1270 هکتار نقشه برداری شده و واگذاری آن در دست اقدام است.   که با اجرای آن تولیدات افزایش و از فرمایش خاک جلوگیری خواهد شد این میزان مربوط به منطقه دشمن زیاری است و انشالله در آینده نردیک در منطقه تنگ لله نیز اجرا خواهد شد.

وی در ادامه گفت:  تسهیلات مناسبی جهت نو سازی ناوگان ماشیلات کشاورزی در نظر گرفته شده است که کشاورزان می توانند از این خدمات استفاده بهینه کنند.


کشت گیاهان دارویی  یکی از پیشنهادات رییس جهاد کشاورزی بود و آن را در شرایط بحران و مشکلات آبی مناسب خواند و گفت: پیش بینی می شود  در سال جاری 15 هکتار در حوزه کشت گیاهان دارویی افزوده شود.


در اراضی شیب دار دشمن زیاری نیز امکان کشت گل محمدی وجود دارد و این محصول آزمایشات خود را پس داده است  همچنبن زعفران نیز کشت شده  که نتایج بسیار مناسبی به دست آمده است.

این مقام مسئول افزود: وزارت  به دنبال تشکیل صندوق حمایت توسعه بخش کشاورزی است و تنها شهرستان دارای این صندوق شهرستان نی ریز است ولی امیدواریم در سال 96 این صندوق در ممسنی نیز راه اندازی شود.

خوشبختانه از طریق اعتبارات دو درصد نفت و گاز اعتباراتی برای این صندوق تامین شده است اما برای تکمیل اعتبارات املاک مازاد اداره را به فروش خواهیم رساند و سپس با مشارکت کشاورزان به دنبال راه اندازی صندوق هستیم.


امیری تولید محصول استاندار و سالم را از دیگر برنامه های کاری خود اعلام کرد و گفت:  استفاده بی رویه سموم توسط کشاورزان می تواند آسیب زیادی به محصولات بزند لذا به دنبال ایجاد محصولات با کیفیت بالا هستیم.  این روند آغاز شده است و امیدواریم طی سال های بعد به نتايج مناسبی دست یابیم.

طرح امید در حال اجراست که با استفاده از کشاورزان پیشرو به دنبال آموزش به دیگر کشاورزان هستیم چرا که سخن کشاورز بر دیگر کشاورزان تاثیری بیشتری دارد.

 

این مقام مسئول کشت دانه های روغنی را از نیازهای جامعه دانست و گفت: لزوم افزایش کاشت این محصول جهت کاهش  واردات از کشورهای خارجی احساس می شود.

لذا امسال کاشت 600 هکتار در برنامه کاری جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی قرار گرقته است. گفتنی است تولید و نحوه فروش این محصول رضایت بخش بوده و بسیاری از کشاورزان رضایت کامل دارند.

وی در خصوص وضعیت فروش گندم نیز گفت: سازمان تعاون روستایی با 8 مرکز خرید اقدام به جمع آوری محصولات کشاورزان کرده است و 28 هزار تن خریداری شده  و به سیلوها منتقل شده است.

اما در خصوص پرداخت پول کشاورزان نماینده شهرستان با مسئولین استانی و کشوری صحبت هایی کرده است و این موضوع را پیگیری می کنیم اما این یک مشکل سراسری است و تنها مربوط به ممسنی نیست اما امیدواریم با دستور هییت دولت این مشکل هر چه سریعتر رفع شود.

 

امیری با قبول مشکل فروش محصول هندوانه در شهرستان ممسنی اظهار داشت: بر اساس سال اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی هایی شده بود و سهمیه سطح زیر کشت در سال 95 حدود 1400 هکتار در نظر گرفته شده بود و به کشاورزان به انواع مختلف این موضوع اطلاع رسانی شده بود مطمئنا  وقتی عرضه زیاد می شود قیمت کاهش می یاد لذا باید کشاورزان به توصیه های کارشناسان در موقع کشت دقت کنند اما میزان کشت دوبرابر شد و به عدد  2540 هکتار سطح رسید.

 

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم