کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

ممسنی سرزمین زیبایی ها و فرهنگ ها

۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۲:۴۵ کد مطلب: 5107

نورآباد ممسنی شهرستانی است که قدیمی‌ترین میل ایران، میل تنگ اژدها مربوط به دوران ساسانی در آن واقع شده است.

به گزارش نورآنلاین منطقه‌ای که ممسنی در آن ایجاد شده‌است، اولین بار به خاطر وجود مراتع غنی مورد توجه اقوامی که دارای معیشتی مبتنی بر دامداری بوده‌اند، قرار گرفت.

به همین خاطر، اولین اقوام ساکن در این شهر قوم شول (جزو اقوام لر)بوده‌اند.

در دوره معاصر و با کشف منابع نفتی در حوزه ممسنی، این شهر مورد توجه مجدد قرار گرفت.

بافته‌های داری مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان ممسنی را تشکیل می‌دهند. قالی‌بافی با طرح‌های ترکی و لری در این منطقه رواج دارد و بیش تر توسط زنان و دختران تهیه و تولید می‌شوند.

گلیم بافی‌ و جاجیم‌بافی نیز از دیگر صنایع مهم اهالی ممسنی است که در شهرها و روستاهای اطراف منطقه رایج است.

جاذبه‌های متعدد طبیعی به همراه بناهای کهن تاریخی، مهم‌ترین مکان‌های دیدنی شهرستان ممسنی را تشکیل می‌دهند.

رودخانه‌ها و کوه‌های متعدد به همراه گردشگاه‌های زیبا، از جمله جاذبه‌های طبیعی شهرستان ممسنی به شمار می‌آیند. گردشگاه دیمه میل باغستان بسیار زیبا و دل‌انگیزی است که اطراف آن پر از گل‌ها و گیاهان معطر و چشمه‌های پرآب است.

قلعه سفید قلعه معروفی که قدمت آن به پیش از عهد ایلامی‌ها می‌رسد، قلعه شاه جهان احمد که به احتمال قوی به دوران هخامنشی یا اشکانی تعلق دارد و دیمه میل یا میل اژدها که قدمت تاریخی آن به دوره سلوکیان یا پارتیان می‌رسد، برخی از مکان‌های دیدنی این شهرستان را تشکیل می‌دهند.

 

وضعیت جغرافیایی:

اين شهرستان از شمال به شهرستان سپيدان و استان كهكيلويه و بويراحمد و از غرب به شهرستان رستم و بوشهر و از جنوب به شهرستان كازرون و استان بوشهر و از شرق به شهرستانهاي شيراز و سپيدان محدود است.

شهرستان ممسني داراي 3 شهر به نام نورآباد ،  خومه زار و بابامنیر است وسعت شهرستان (5/5 درصد) كل مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

 

گردشگری

شهرستان ممسنی دارای مناطق گردشگری و تاریخی فراوانی از جمله: منطقه زیبا و خوش آب و هوای بوان، امامزاده شیرمرد، آبشار تنگسا، چشمه دیمه میل دخمه دائو دختر، برج میل اژدها، رودخانه سراب سیاه و... است.

کتیبه هاو ته ستون‌های فراوانی در ممسنی وجود دارد. همچنین این شهرستان دارای قدیمی‌ترین میل ایران است که مربوط به دوران ساسانی است و میل تنگ اژدها نام دارد. در ضمن نقش سراب بهرام این شهرستان که از شاهکارهای شاپور اول است نیز جزء آثار باستانی به ثبت رسیده ‌است.

نقش باستانی کورنگون(نام قدیم روستایی به نام سه تلان ) در منطقه منگودرز رستم که قدیمی‌ترین نقش برجسته نیم رخ باستانی ایران مربوط به دوره عیلامیها می‌باشد نیز از آثار تاریخی این شهرستان باستانی است.

 

جاذبه‌های طبیعی

تفرجگاه بوان: تنگ بوان یا بهشت گمشده در حدود ۲۰ کیلومتری از شهر نورآباد دارای چشمه‌ها و آبشارهای فراوان و دیدنی زیادی است بزرگترین آبشار بوان که "آبشار پولکی" نام دارد و پنجمین آبشار بزرگ ایران است در آنجا قرار دارد.

روستای هرایرز: این روستا در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده‌است و موقعیتی کوهپایه‌ای دارد. در شرق و غرب اَن دو دروازه وجود داشته، که به همراه بافت بسیار قدیمی روستا، در اثر وقوع زلزله‌های متعدد و عدم محافظت، تنها خرابه‌ای از اَن باقی مانده‌ است. این روستا دارای یک قبرستان بسیار قدیمی است که در آن سنگ قبرهایی مربوط به قرن اول و دوم هجری دیده می‌شود.

آبشار تنگسا: به فاصله ۱۶ کیلومتری شمال شرقی نورآباد

تفرجگاه دیمه میل: به فاصله ۷ کیلو متری جنوب غربی نورآباد

تفرجگاه سراب بهرام: به فاصله ۶ کیلومتری شرق نورآباد

تفرجگاه تنگه گجستان: به فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غربی نورآباد

تفرجگاه برم شور ماهور: به فاصله ۸۰ کیلومتری نورآباد

 

اقلیم ممسنی:

1-اقليم گرم و خشك: اين اقليم محدوده‌اي از شهرستان را كه در مجاورت با شهرستان گچساران، گناوه و نواحي ساحلي را زير پوشش دارد.

2-اقليم معتدل و مرطوب: اين اقليم محدوده‌اي از شهرستان را كه در مجاورت شهرستان كازرون و استان كهكيلويه و بويراحمد واقع شده و دشتهاي حاصلخيز مصيري، نورآباد، فهليان، دهنو از جمله اين مناطق است.

3-اقليم سردسيري بخش دشمن‌زياري همجوار با شهرستان سپيدان

4-حداكثر ما در مردادماه 5/41 درجه سانتي‌گراد و حداقل دما در ديماه 5/4 درجه سانتي‌گراد بوده و ميانگين بارندگي شهرستان 550 ميليمتر ارسال مي‌باشد.

شهرستان ممسني كوهستاني بوده است كه جهت آنها همان جهت عمومي كوه‌هاي زاگرس است كه از شرق به سوي غرب كشيده شده است و هر چه به طرف غرب و جنوب غربي ادامه دهيم از ارتفاعات كاسته و بر وسعت دره‌ها و اراضي كوه‌پايه‌اي افزوده مي‌شود.

 

مهمترين ارتفاعات و رودخانه ها:

در این بین می توان به كوه رنج  و کوه بزان ( دازان) اشاره کرد و مهمترين رودخانه‌هاي شهرستان عبارتند از رودخانه فهليان، رودخانه كتي،  رودخانه سرآب سياه و همچنين از تالابهاي برم‌شور در غرب بابامنير و هفت برم در بخش دشمن‌زياري مي‌توان نام برد.

 

صنایع

در نورآباد صنایع دستی زیبا وجذابی از جمله قالی بافی " گلیم بافی وگبه بافی وجود دارد. در این میان فرش دستی قشقایی نورآباد زبانزد خاص وعام است.

 

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم