کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

سراب بهرام در ورودی شهرستان تاریخی ممسنی

۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۹:۴۴ کد مطلب: 5105

اثر تاریخی سراب بهرام در ورودی شهر نورآباد ممسنی و در روستای سراب بهرام واقع شده است.

به گزارش نورآنلاین ، سنگ نگاره سرآب بهرام در نزديكی شهر نورآباد ممسنی در شمال غربی استان‏ فارس پايين كوهی در محوطه‏ یی زیبا به نام سرآب بهرام، کنده کاری شده است.

این نگاره 3 متر و 85 سانت عرض و 2/90 پهنا دارد. شهریار ساسانی بهرام دوم در وسط نشسته است و در هر سمت او دو تن از بزرگان ساسانی به حالت احترام ايستاده اند و انگشت سبابه را به نشانه احترام بالا گرفته اند.

در سمت چپ پادشاه موبدموبدان کرتیر دیده می شود. موهای فرو پیچیده شاهنشاه ایران در دو سوی شانه آویزان است و روبان بلندی نیز در آن دیده می شود. تاج شهریار ساسانی دایره شکل می باشد که پایین آن کنگره یی است و در سینه بهرام شاه گردن بندی وجود دارد، که به سختی می توان آن را تشخیص داد.

 سنگ نگاره سرآب بهرام

 نگاره بهرام پادشاه ساسانی

شاه و نجیب زادگان

نگاره موبد کرتیر ویکی از بزرگزادگان سمت چپ شاه

پیدایش و آغاز هنر پیکرتراشی که رشته یی از آموزش هنری است دنبالۀ صنعت و هنرکوزه گری و سفال سازی می باشد که آریایی های ایرانی از زمان بسیار دور با آن آشنایی داشته اند. در این میان دودمان ساسانی در خلق و اثرگذاری این هنر سهم بسزایی داشته و اوج شکوه آن می باشند.

پیکرتراشی ها و تندیس های ساخت این دوره بسیار است و نزدیک 30 کنده کاری بر تخته سنگ های نقاط مختلف، پیروزی های شاهان ساسانی و غیره را نشان می دهد. گرچه با یک دیگر متفاوتند ولی با تامل و ژرف نگری می توان به هنرمندی و ظرافت کار استادان و قدرت آفرینندگی چنین یادمان هایی پی برد. 

از روی بازمانده های این دوره می توان گفت که هنرمندان و هنرآموزان با فرا گرفتن فنون کنده کاری (حجاری) و پیکرتراشی ازسطح دانش و آموزش بسیار خوب هنری بهره مند بوده و شاید گزاف گویی نباشد، اگر گفته شود که استادان و هنرمندان دوره ساسانی از دیدگاه آموزش هنری و فراگرفتن و یاد دادن این هنرها سرآمد دیگران بوده اند. 

 تنوع هنر و پیشرفت آن در این دوره محصول و نتیجۀ سیستم آموزشی پیشرفته یی است که احتیاج و نیاز به آموزش مداوم و مستمر در درازای زمان داشته و تا هنگامۀ کنونی ادامه پیدا کرده است.

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم