کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

غار بله زار و قلعه های دشمن زیاری پیشنهادی برای گردشگران حرفه ای

۲۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۲:۵۸ کد مطلب: 5104

منطقه دشمن زیاری از توابع شهرستان ممسنی به علت کوهستانی بودن و قدمت تاریخی بالا، دارای غارهای و قلعه های بسیار زیادی است و طبیعت سخت آن بسیار دیدی و زیباست.

به گزارش نورآنلاین غار بله زار در 2 کیلومتری شمال روستای بله زار  می‌باشد.

این غار دارای دو دهانه می‌باشد که دهانه اصلی آن در ارتفاع 2104 متری از سطح دریا واقع شده است. طول این غار 1500 متر و عمق آن 20 متر می‌باشد.

این غار در نتیجه فرسایش آبی به وجود آمده و در تمام فصول سال آب مختصری درون غار به صورت جویبار جریان دارد و به دلیل این رطوبت دائمی در قسمت‌هایی از غار قارچ دیده می‌شود. این غار زیستگاه جاندارانی همچون خفاش و عنکبوت می‌باشد.

بله یا بلع در گویش محلی به معنای ریشه مک (شیرین بیان) می‌باشد.

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1269_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1275_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1274_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1279_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1278_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1273_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1284_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1277_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1276_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1282_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1280_(www.IranCaves.com).jpg

http://www.irancaves.com/images/gallery/IranCaves_3_4_1286_(www.IranCaves.com).jpg

 

اما قلعه های بسیار زیادی نیز در این منطقه وجود دارد که برای گردشگران و مسافران و دوستداران آثار تاریخی پیشنهاد می شود. این قلعه ها معمولا در ارتفاعات و طبیعت های بکر قرار گرفته اند.

 

قلعه تنگ رودیان

اين قلعه در تنگ روديان دشمن زياري قرار دارد . و محل آن بسيار تماشايي و مصفا است و آبهاي رودخانه شش پير و اردكان در اين مكان يكي مي شوند و از بناهاي دوره زنديه مي باشد و مي گويند كريم خان زند استاد بنايي را كه ارگ وي را ساخنه بود جهت ساخت اين قلعه نزد رشيدخان دشمن زيا ري كه هم ريش زكي خان برادر كريم خان زند بود فرستاد و برابر نقشه ارگ كريم خاني اين قلعه را ساخت. حتي ميرزا فتاح خان گرمرودي در سفرنامه خود اين قلعه را ستوده و تماشاي آن را از ملزومات دانسته است و تسخير آن را امكان ناپذير دانسته است.

 

قلعه تیرمردان

اين قلعه كه در ميان روستاهاي كلاه سياه و كائيدان دشمن زياري ( تيرمردان قديم ) قرار دارد در محلي به نامهاي چرخاب و له بيد قرار دارد و از قلعه هاي مهم جنگي منطقه تبرمردان بوده است كه متاسفانه در منابع جغرافيايي از آن نام برده نشده است . اين قلعه در مقطعي خاكي يا تپه اي بنا شده است كه بيشتر منطقه را زير ديد داشته است. بناي قلعه قسمتي از سنگ وساروج و بخشي از گچ و سنگ ساخته شده است در زير اين قلعه نقبي زده شده كه از يك راه مخفي در هنگام محاصره آب و خواربار به قلعه برده مي شده است.

 

قلعه چی

قلعه چي در غرب روستاي بالمنگان دشمن زياري بر فراز يك بلندي در حدود 40 متر قرار گرفته است و گويا يك د‍‍‍ژ نگهباني بوده است كه متاسفانه در سالهاي اخير توسط افراد سودجو تمامي نقاط آن حفاري شده و سفالهاي شكسته اي كه از زير خاك بيرون زده مبين وجود عتيقه در اين محل است. اي قلعه به فاصله 50 كيلومتري نورآباد و از طرف شمال به رودخانه حسني و ده گپ و از جنوب به محدوده بالمنگان و از شرق به نهر جاري بالمنگان و روستاي بلوطك و از طرف غرب به روستاي متروكه صيادان و امامزاده شيخ كبير منتهي مي گردد.

 

قلعه نوشیر

قلعه نوشير در چند كيلومتري جنوب روستاي بالمنگان دشمن زياري و بر فراز يك پرتگاه صعب العبور قرار دارد مصالح ساختماني اين اثر سنگ و ساروج است و هدف ساخت آن اهداف نظامي بوده است. محدوده اين اثر همه كوه و كمر و پرتگاه و دره هاي عميق است. يك نهر آبي در طرف جنوب آن جريان دارد و در به رودخانه حسني و ده گپ ملحق مي شود.

 

قلعه دختر

قلعه دختر دشمن زياري به فاصله 35 كيلومتري نورآباد و در حدود 10 كيلومتري شمال روستاي كركان بوان بر فراز يك بلندی در ناحيه كوهستاني قرار گرفته است. طول اين قلعه حدود 300 متر است و عرض آن200 متر و در منطقه تل چه دشمن زياري بين باغات تاكستان تل چه و روستاي شكرك يا قلات و دره كوگان قرار دارد. و متاسفانه اين قلعه نيز مورد دستبرد دزدان اشيا باستاني قرار گرفته است و در نقاطي از آن حفاري صورت گرفته است.

 

قلعه شیرحاجی

قلعه شيرحاجي در 60 كيلومتري نورآباد و 4 كيلومتري شرق روستاي باباصالحي بر فراز قله كوهي كه تمامي جوانب آن را پرتگاه فرا گرفته قرار دارد. مصالح ساختماني آن گچ و سنگ است كه در ارتفاع 200 متري و با شيب هاي تند و صعب العبور ساخته شده است. طول قلعه 25 متر و عرض آن 15 متر و ارتفاع آن بيش از 5 متر مي باشد. در چهارگوشه قلعه چهار برج مدور ديده باني ساخته شده . اين قلعه از شرق به غرب دو قسمت شده كه قسمت جنوبي آن سالن مانند و قسمت شمالي آن متشكل از 5 اتاق مي باشد و در وسط اتاقهاي زيرين راهروي قوسي مانند به طول 4 متر و عرض دو متر جهت رفت و آمد به قلعه ساخته شده و درب آن رو به شمال است. قلعه شيرحاجي تيرمردان مانند قلعه هاي باطنيان ( پيروان حسن صباح ) و بابك خرم دين ساخته شده است. اين قلعه تا شعاع 5 كيلومتري را زير نظر داشته است. به فاصله 15 كيلومتري اين قلعه اثر مدفوني به نام كلگه اونار وجود دارد و احتمال دارد يكي از شهرهاي هخامنشي در ممسني باشد زيرا در لوح هاي هخامنشي از 14 شهر و منزلگاه در ممسني نام برده شده است كه يكي از اين شهرها اوناريا هونا مي باشد.

پایان گزارش /224224

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم