کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

آنا دیلی / نابودی زبان مادری قشقایی ها به دست مادران و پدران امروزی

۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۶:۱۰ کد مطلب: 10131

کسی که نتواند به زبان مادری خود بنویسد و بخواند بیسواد است! این جمله رو شاید بارها و بارها دیده و خوانده باشید و به راحتی از کنار آن گذشته باشید.اول ما به تعریف زبان مادری میپردازیم که چیست و چه معناست.

نورآنلاین_ مسعود جمشیدی: زبان مادری به زبانی گفته میشود که کودک از بدو تولد در محیط خانه و از والدین خود یاد میگیرد و در برابر آن کنش و واکنشهایی دارد.
واژه مادری در اصلاح به معنی (( اصلی و اساسی)) میباشد.بدین حال که چه این زبان پدر باشد چه مادر و یا هردو در مناطق بومی. در مناطق بومی معمولا لهجه هایی(زبانهایی) وجود دارد، که آنرا زبان اول یا همان زبان مادری گویند که این زبان بخشی از هویئت آن فرد را میسازد.هستند در مناطقی که چند زبان اصلی در آن وجود دارد و یک فرد میتواند به چند زبان اصلی مسلط شود و تکلم کند.
با یاد دهی این زبانها (زبان مادری) فرزندان خود را وارد محیط های مختلفی میکنیم و با فرهنگ و سنتهایی که هر زبان مختص به خود دارد آشنا میکنیم و فرزند با ورود به این سنتها و آیین ها با اصل و هوییت خود و پدران و مادران خود آشنا میشوند.
کلمه میراث که به گوش ما میخود زود یاد پول ، کتیبه ، آثار باستانی ها می افتیم ولی غافل از اینکه این میراث گرانبها که نشانگر هویت و فرهنگ ماست و این میراث نسل به نسل از نیاکان ما به ما رسیده و باید به رسم امانت به فرزندان خود دهیم و نگذاریم این میراث گرانبها نابود گردد.
اهمیت حفظ این میراث گرانبها ( آنا دیلی) بدین جهت است که جملات آن حتی یک جمله ساده با نابودی آن بدابر با دنیایی از اطلاعات ، باورها و سنتهای و فرهنگها و حتی یک اسطوره در پس این جمله نهفته بوده است شود.چه بسا هستند جملاتی که متاسفانه با کم توجهی ما در برابر آن جملات به دست فراموشی سپرده میشوند و از بین میروند. زبان مادری نه تنها مانع پیشرفت نیست بلکه توانایی ذهنی فرزند را هم تقویت میکند و فرزند را به چند زبان مسلط خواهد کرد.
متاسفانه برخی از والدین بر این باورند که آموختن زبان مادری در دوران تحصیل و  ورود به جامعه با مشکل روبه رو شوند و زبان فارسی را با لهجه صحبت کنند! ولی این والدین عزیز این را بدانند که یادگیری زبان مادری هیچ مانعی برای پیشرفت نیست و به بزرگی آن شخص هم کمک میکند.
اگر در عدم یادگیری فرزندان ما کوتاهی صورت گرفته این کوتاهی اول به پدر ومادر آن فرزند مربوط و بعد رعایت نکردن اصل 15 قانون اساسی در آموزش و پرورش است.
و حال اینکه این اصل در جامعه رعایت و اجرا نمیشود میتوان از وجود فضای مجازی و سایتهای محلی زبان مادری خود را ترویج داده و منجر به تقویت این زبان و جلوگیری از نابودی زبان مادری گردید.
من ملتمسانه ؛ عاجزانه از پدران و مادران عزیز تقاضامندم که با یاد دهی زبان مادری که امانت در دستهای شماست به فرزندانتان اعتماد به نفس و هوییت دهد و صحبت کردن با زبان مادری را در هر جایی بی کلاسی و بی پرستیژی قلمداد نکنید زیرا با این کار هوییت و ارزش فرهنگ خود را در زیر پاهای خود له کرده اید.
پشت کردن به زبان مادری کمتر از پشت کردن به مادر خود نیست ! و این یاد ندادن باعث بروز نوعی بحران هوییت ؛ تضاد درونی در وجود فرد در جامعه خواهد داشت.
زبان مادری بهترین ابزار برای حفظ آیین ها و سنتهای حسنه در جامعه است ؛ اگر در منطقه ای حس صمیمیت و احساس پاک وجود داشت بدانید که سر منشاء این عواطف و احساسات پاک نشانه از وجود زبان مادری در آن منطقه است.و این حس امکان به وجود آمدن ندارد فقط فقط در یاد دهی زبان مادری به فرزندان خویش و این امانت و میراث گرانبها را که از نیاکان خود گرفته اید به فرزندان خود بدهید و به آنها هم یاد دهید که فردا این امانت را به فرزندان خود بسپارند.من به عنوان یک فرزند از ایل بزرگ قشقایی دست پدر و مادر خود را میبوسم که این امانت را به من سپردند و دین خود را در حق من ادا کردند.
امیدوارم پدارن و مادرانی که تا الان از ادا کردن این دین شانه خالی کردند به خود آمده و امانتی نزد خود دارند به فرزندان خود بدهند.به امید روزی که همیه فرزندان ایرانم به زبان مادری خود بخوانند و بنویسند. و این جمله را هیچگاه فراموش نکنید ( آنا دیلی)


مسعود جمشیدی

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم