کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi
احسان نامور (دانشجوی دکتری مدیریت دولتی، گرایش مدیریت منابع انسانی)

چرا بروکراسی در ایران عقیم مانده است؟

۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۱:۴۴ کد مطلب: 10128

نقش بوروکراسی (یکی از مدلهای اداره عمومی) در توسعه و زیرساختهای توسعه چیست؟ بنظر شما بروکراسی بر توسعه ارجحیت دارد یا بالعکس؟

احسان نامور ممسنینورآنلاین _ احسان نامور: اصطلاح توسعه (Development) به معنای واقعیتی مادی و ذهنی که بر حسب آن جامعه از طریق ترکیب فرایند های اجتماعی، اقتصادی و نهادی، وسایلی را برای به دست آوردن زندگی بهتر تامین می کند. مرحوم دکتر حسین عظیمی می گوید: "توسعه فرایندی است که طی آن باورهای فرهنگی،نهادهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به صورت بنیادی متحول می شوند تا متناسب با ظرفیت های شناخته شده جدید شوند و طی این فرایند سطح رفاه جامعه ارتقاء می یابد. بدیهی است که جریان توسعه علاوه بر اهداف، مراحل، شرایط و سایر الزامات، دارای زیرساخت هایی نیز هست که به عنوان شرط لازم توسعه تلقی می شود. زیر ساخت ( infrastructure) از نظر تودارو به دستاورد آن دسته از سرمایه گذاری های   اجتماعی و اقتصادی اطلاق می شود که موجبات گسترش سطح تولید ملی را فراهم می آورند که مصداق های آن عبارتند از: راه ها، برق، آب، اقدامات پایدار بهداشتی، ارتباطات و..."

توسعه شامل نوسازی، توسعه و تغییر می باشد:

نوسازی: در قالب فکر و فرهنگ یک کشور، مظاهر آن را در کشور دیگر پیاده کنیم. مانند وارد کردن تکنولوژی

توسعه: پیشرفت همه جانبه در سیاست، فرهنگ، اقتصاد و اجتماع.

تغییر: اصلاحات تدریجی در نهادهای اداره یک جامعه.

توسعه متوازن یعنی توسعه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بطور همزمان.

توسعه سیاسی: تفویض اختیار و تصمیم گیری و توزیع قدرت در بین تک تک اعضای جامعه. که اعضای جامعه قابلیت تصمیم گیری و مشارکت لازم در سیستم سیاسی یک جامعه را داشته باشند. توسعه سیاسی شامل: جابجایی سیاسی، یکپارچگی سیاسی، نمایندگی سیاسی، ثبات سیاسی و عدم تمرکز می باشد.

فرآیند توسعه در کشورهای اروپایی از امت سازی شروع شد و بعد تبدیل به مشارکت و به رفاه و ملت سازی ختم شد. امت: بر اساس ایئولوژی (جهانبینی) مشترک در یک جامعه است که باعث وابستگی افراد می شود. ملت: دارای مرز تعیین شده و مشترک، تاریخ و آداب و رسوم و زبان مشترک هستند و از اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 کل گرفت.

 

واژه ی بوروکراسي نخستين بار در قرن هیجدهم توسط اقتصادان فرانسوی به نام "وینست دوگوزنی" مطرح شد. وودرو ویلسون (Woodrow Wilson) در سال 1887 و در اثر مشهورش تحت عنوان "مطالعه اداره"، نه تنها این نکته را مطرح کرد که اداره باید جداي از سیاست باشد بلکه مدیریت بازرگانی را مدل مناسبی براي سازمانهاي دولتی می دانست. همزمان با بحث جدایی سیاست- اداره توسط ویلسون، ماکس وبر آلمانی نیز تحلیل مفهوم بوروکراسی را مطرح کرد. اما در سال 1910م جامعه شناس آلمانی "ماکس وبر"، موضوع و بحث بوروکراسي را عنوان و تشریح کرد.

بطو کلی؛ بوروکراسی (حکومت ادارات یا دیوان سالاری)، به سلسله مراتبی از اقتدار و مسئولیت اطلاق می شود که یک سازمان رسمی، برای هماهنگ ساختن فعالیت هایش و رسیدن به اهداف تعیین شده اش، از آن استفاده می کند.

 

بوروکراسی و توسعه در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته

در حالیکه بروکراسی در جوامع پیشرفته موجب توسعه اقتصادی شده ولی در جوامع توسعه نیافته بدلیل پیاده کردن نادرست آن و یا وجود حکومت‌های خودکامه و مستبد در ایران آن روز و افغانستان به جمود فکری و قرطاس‌بازی و بی‌اعتباری و نداشتن پیوند با جوامع محکوم شده است که هنوز که هنوز است آنرا به عنوان شیوه نامطلوب ادارات معرفی می‌کنند و مزه‌های تلخ آن هنوز در اذهان و کتب‌های اجتماعی موجود است. حال آنکه در جهان امروز بروکراسی را یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های مدیریت کلاسیک می‌شناسند و سازمانها را بر اساس آن پی‌ریزی می‌کنند.

بوروکراسی در ایران مترادف با سازمان‌های بزرگ دولتی قلمداد شده و هدف از اشاره به آن پرداختن به وضع وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و سایر نهادهایی است که مجموعه سازمان اداره عمومی مملکت را تشکیل داده‌است. متأسفانه در ایران هیچگاه تناسب لازم بین رشد بوروکراسی و توسعه اقتصادی و صنعتی برقرار نشده و همواره رشد بخش خدمات در ترکیب تولید، بالاترین درصد نرخ را به خود اختصاص داده‌است. البته در تمامی کشورهای در حال توسعه کم و بیش، وضع مشابه ایران قابل تشخیص است.

رشد ناهماهنگ اجتماعی و صنعتی در این کشورها و عدم تناسب توسعه در بخش‌های مختلف می‌تواند عامل اصلی در زمینه ناموزونی ساختاری به شمار آورده شود. با این حال به دلیل محدودیت‌های موجود منابع مالی و انسانی ضرورت ایجاب می‌کند، تناسب لازم بین رشد سازمان‌های دولتی و سایر احتیاجات توسعه در کشور در نظر گرفته شود. در غیر اینصورت رسیدن به اهداف مورد نظر در برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی با دشواری همراه خواهد شد. به دلیل عدم احساس نیاز واقعی به برخی سازمان‌های دولتی در ایران بوروکراسی به عامل ایجاد کندی در اداره عمومی کشور بدل شده‌است. وجود مقررات دست و پاگیر، عدم توجه به احتیاجات واقعی جامعه و ارباب و رجوع، نبود مقررات روشن و غیرقابل تغییر، انجام کارهای مشابه به وسیله نهادهای مختلف، پیچیده بودن سیستم‌ها و روش‌های عملیاتی ووجود رابطه گرایی و باند بازی و امثال آن سبب شده‌است تا حایلی بین مردم و بوروکراسی حاکم به وجود آید. از منظر و نگاه مردم، دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی، نه به عنوان مکانی برای حل و فصل امور که به محلی برای ایجاد دشواری‌های بیشتر قلمداد شود.

بوروکراسی یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های مدیریت کلاسیک جهان است. به دلیل عملکرد قانونمند و تحت راهبردهای از پیش مصوب شده این عملکرد در بعضی کشورهای در حال توسعه با شکست مواجه می‌شود. شکست این نوع سیستم در ایران چنان بوده که آن را به عنوان فساد اداری و یا کاغذبازی و رشوه‌گیری عنوان می‌کنند.

واژه بوروکراسی غالبا با مفاهیم منفی از قبیل تشریفات زاید اداری، دوباره کاری، کاغذ پراکنی، حاکمیت مقررات خشک و بی روح اداری، دستگاههای عریض و طویل و دست و پا گیر اداری، سلسله مراتب پیچیده و مفصل سازمانی، کندی جریان امور، تمرکز در تصمیم گیری، اتلاف وقت و منابع و نظایر آن، به کار برده می‌شود.

 

عقیم ماندن بروکراسی:

با توجه به اینکه بروکراسی وارداتی هست و بومی سازی نشده است و الگوی اداره عمومی را منطبق با شرایط کشور نداشته و امت سازی اتفاق نیفتاده است، بنابراین عقیم مانده است.

 

ارجحیت:

ابتدا باید توسعه سیاسی شکل بگیرد و بعد توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و در نهایت اداره امور عمومی صورت گیرد.

 

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم