کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

دیدار نماینده ممسنی با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان امور عشایر ایران

۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۰:۵۰:۱۸ کد مطلب: 10126

دکتر مسعود گودرزي عصر سه شنبه 8 اسفند با حضور در دفتر معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئيس سازمان امور عشاير ايران با وي ديدار و در ارتباط با مسائل و مشکلات عشاير حوزه انتخابیه گفتگو و تبادل نظر کرد.

در این دیدار دکتر گودرزی با بیان اینکه جامعه عشایری ظرفیت بسیار ارزشمندی برای تحقق اقتصادی مقاومتی است اظهار داشت: عشایر در طول سال های اخیر برغم مشکلات فراوانی که با آن مواجه بوده اند؛ سهمشان را همچنان در توليد و اقتصاد و امنیت کشور حفظ کرده و هميشه در مواقع نیاز، پاي كار آمده‌ و در عمل حرف‌هايشان را ثابت کرده اند؛ اما در طی سالهای اخیر مشکلات گوناگونی مانند خشکسالی ها، کمبود علوفه برای دام، بیماری های دامی، نبود راه مناسب برای کوچ، کمبود نیازهای دارویی و درمانی و...، رمق آن ها را گرفته به گونه ای که بحث مهاجرت به شهرها نیز به تهدیدی جدی تبدیل شده است.
نماینده شهرستان با تاکید بر اینکه عشایر نسبت به کشور و انقلاب ذی حق هستند، عنوان کرد: به همان میزانی که عشایر خدمت می کنند، نظام هم وظیفه دارد به اینها خدمت رسانی کند.
دکتر گودرزی افزود: کاری که در این حدود 40 سال باید نسبت به عشایر انجام می شد، نشده است و حق عشایر بیش از اینها بوده و هست.
دکتر گودرزی در بخش دیگری از صحبت های خود، با اشاره به اینکه زندگی معیشتی عشایر متناسب با گذشت زمان تغییر می کند و مدرن می شود، اظهار کرد: باید به عشایر خدماتی ارائه شود تا زندگی مدرن آنها در حالت کوچ باشد نه اینکه اصل کار مخدوش شود و از کوچ نشینی خارج شوند و میزان تولید، اقتصاد مقاومتی و خودکفایی ها در کشور تحت تاثیر قرار گیرد. ایشان با تاکید بر اینکه ادغام زندگی عشایری در زندگی روستایی و شهری امری است که ممکن است با توسعه و پیشرفت رخ  دهد، گفت: ما باید فرصتی ایجاد کنیم که کوچ روی سنتی ادامه داشته باشد و اگر عشایر را اسکان دهیم ادغام جامعه روستایی و عشایری را شاهد خواهیم بود.
وی تصریح کرد: باید به عشایر خدمات معیشتی متناسب ارائه دهیم، جاهایی که می خواهند مستقر شوند یک سری سوله ها و کانکس هایی فراهم گردد و امکاناتی برای رفاه آنها ایجاد شود.
نماينده شهرستان در پایان صحبت هایشان بیان داشتند که عشاير ممسني كه يكي از شهرستان هاي پر جمعيت عشايري كشور هستند، در سومین نمايشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر حضور پررنگي خواهند داشت.

در این دیدار مهندس قندالي معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان امور عشایر کشور نیز طی صحبتهایی بیان داشت: سازمان امور عشاير در راستاي توسعه اشتغال و ارتقاء سطح زندگي عشاير اجراي طرح هاي زنجیره تولید گوشت قرمز، تولید و عرضه شیر و فرآورده های لبنی، توسعه صنایع دستی عشاير، توسعه کشت گیاهان دارویی، توسعه گردشگری عشایری، و توسعه باغات در مناطق عشايري را در دستور كار دارد.
رییس سازمان امور عشایر کشور افزود: 15 تا 18 اسفند ماه امسال سومين نمايشگاه توانمندي هاي روستاييان و عشاير كشور در نمايشگاه بين المللي تهران برگزار مي شود.

قابل ذکر است که در این دیدار دکتر گودرزی ضمن ارایه لیست مکتوبی از مسائل و مشکلات عشایر حوزه انتخابیه؛ پیگیری تسهیلات خشکسالی کم بهره به عشایر و تخصیص اعتبار ملی برای برطرف شدن نیاز جامعه عشایری حوزه انتخابیه را خواستار شد

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم