کانال تلگرامی نورآنلاین شماره تلفن خبرنگار نورآنلاین جمیل نورآنلاین ارتباط با نورآنلاین- تماس با نورآنلاین logo-samandehi

واکنش دکتر علی احمدی، نماینده اسبق ممسنی به درج مطلب پتروشیمی در سایت نورآنلاین

۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۲:۲۷ کد مطلب: 10099

ناینده اسبق ممسنی نسبت به متن انتشاری (( پتروشیمی رویای شیرین واقعیت تلخ )) واکنش نشان داد.

در متن این جوابیه آمده است:
مدیر مسئول محترم سایت نور آنلاین _
با سلام
 مطلب "پتروشیمی رویای شیرین واقعیت تلخ" در نورآنلاین پلاس را مطالعه کردم. لطفاً این جوابیه را منتشر نمایید

گفته بودید: پتروشیمی ممسنی استان فارس در سال ۱۳۸۶ برای توسعه شهرستان ممسنی و کاهش بیکاری کلنگ زنی شد؛ اما بعد از ۱۰ سال بدون هیچ پیشرفتی به صورت زمین خالی باقی مانده است...
تا اینجا توصیفی از یک واقعیت است.

گفته اید: همانطور که مشاهده می شود پتروشیمی ممسنی برای اجرایی و کامل شدن نیاز به حدود ۵۰۰ میلیون دلار داشت که البته هرگز مدیران پروژه و مسئولان، موفق به جذب چنین سرمایه ای نشدند.
در پاسخ باید یاداوری شد که: اولاً در سال ۸۶ مبلغ یکصد میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برای پتروشیمی ممسنی اختصاص یافت.
ثانیاً با تلاش نماینده دوره هفتم با شرکت "بازل" آلمان قرارداد منعقد شد که پتروشمی ممسنی تحت لیسانس این شرکت ساخته شود.
ثالثاً در بودجه ۸۷ مبلغ ۱۷ میلیارد دلار جهت احداث خطوط لوله این طرح و چند طرح دیگر بر روی خط لوله اتیلین عسلویه مهاباد پیش بینی شد.
یکی از مشکلات بزگ ممسنی این است که بدون مطالعه، ادعاهای بزرگ داریم. برخی نیز مریض اند و مطالب را با غرض می نویسند.

گفته اید: مشکل پتروشیمی ممسنی کجاست؟ و خود پاسخ داده اید که اولین و بزرگترین مشکل پتروشیمی ممسنی، هدفی است که مبنای ساخت پتروشیمی قرارگرفت و آن محرومیت زدایی از شهرستان ممسنی بود. ادامه داده اید که هدف محرومیت زدایی از شهرستان ممسنی با احداث پتروشیمی، آنچنان سیاسی و بی منطق بود که جایی برای هیچ گونه نظر درست کارشناسانه در زمینه ی اقتصادی و محیط زیستی در مورد طرح باقی نگذاشت...

به این نویسنده محترم باید گفت: با نگاهی خوش بینانه  فردی بی منطق و بی اطلاع هستند.
اولاً خط لوله اتیلن عسلویه مهاباد بر اساس توازن منطقای برای رفع محرومیت از مناطق توسعه نیافته بوده است. نه توجیه اقتصادی برای سودجویان. و الا چه کسی نمی دانست که توجیه اقتصادی پتروشیمی در عسلویه به مراتب بیشتر از مهاباد و ایلام و کرمانشاه است؟
ثانیاً تنها طرحی که مطالعات زیست محیطی ، تامین آب، و تامین خوراک آن با دقت انجام گرفته است پتروشیمی ممسنی است. پلی اتیلن به حداقل نزدیک به صفر آلودگی محیط زیستی دارد با توجه به تکنولوژی امروزه.
ثالثاً در بین هفت واحد پتروشیمی خط لوله غرب، اقتصادی ترین آنها پتروشیمی ممسنی است. از مهاباد به دریا نزدیک تر است. از کرمانشاه به بزرگ راها متصل تر است. برای خوراک از میاندواب و ایلام و گچساران نزدیک تر است. و دهها دلیل که مجال آنها نیست.

گفته اید: عدم وجود نگاه کارشناسانه، سبب مشکلاتی در طرح مجتمع پتروشیمی ممسنی گردیده است که دیگر با وعده های مسئولین و نمایندگان قابل کتمان نیست و امروز سهام داران اصلی این پتروشیمی، به دنبال انتقال و جابه جایی آن از شهرستان ممسنی هستند.

باید گفت: جای آن است که خون موج زند در دل لعل . زین تغابن که خزف می شکند بازارش.
اولا نویسنده ی محترم خوب است از جهل مرکب بیرون آید. در بالا برخی نکات گفته شد.

ثانیا. پتروشیمی ممسنی یکی از واحدهای خط لوله غرب است که در حال حاضر دو میلیون و دویست هزار تن اتیلن را تا مهاباد و میاندواب و اخیرا تبریز منتقل می کند. وممسنی اولین واحد این خط است.
ثالثا. در سال ۸۷ و بعد از آن دو اتفاق افتاد. یکی این که با ندانم کاری و وبی توجهی مسئولین واحد ممسنی را از خط غرب جدا و به خظ موهوم و فرضی دنا متصل کردند و دیگر این که سهام شرکت ملی پتروشیمی۲۰ در صد بود و متولی سهام ۳۰ درصدی مردم  و جمعاً ۵۰ در صد می شد. دولت در برابر نماینده و مردم پاسخگو بود اما آن را به بخش خصوصی دادند. یعنی هرچه نماینده دوره هفتم انجام داده بود، همه بر باد رفت. به نظر شما این اقدامات قبل و بعد کدام خدمت و کدام خیانت بود؟ چرا به جای پرداختن به خیانت ها فرا فکنی می کنید؟


گفته اید: پتروشیمی ممسنی همچون پتروشیمی های اندیمشک، دهدشت، بروجن و چند پتروشیمی دیگر سرانجام خوشی نخواهد داشت چون این طرح ها نه با نگاه ملی و نه به اقتضای اقتصاد و شرایط محیطی منطقه کلید خورد؛ این طرح ها صرفاً به اصرار و فشار نمایندگان و مسئولان محلی تصویب شده اند...
در پاسخ باید گفت:
اولاً بروجن بر روی این خط، پتروشیمی نداشته است. پتروشیمی چهارمحال و بختیاری بود که بعلت مسیر کوهستانی و بسیار سخت تامین خوراک به اوره و امونیاک تبدیل شد و الان این واحد بیش از ۵۰ در صد آن در قره ساخته شده است. دهدشت نیز با قدرت در حال انجام است. لطفاً آدرس علط ندهید.

ثانیاً، اتفاقا از جمله اقدامات با نگاه ملی در دولت خاتمی و دولت های بعد همین طرح بود. که با نگاه ملی، اقتضای اقتصادی و شرایط محلی برای تک تک واحدهای این خط بر اساس قانون توازن منطقه ای برای مناطق کمتر توسعه یافته ایجاد شده بود.
ثالثاً، شما در ایران قبل و بعد از انقلاب یک طرح ملی را نام ببرید که بدون فشار و اصرار نمایده و مسئولین در یک منطقه حتی غیر محروم اجرا شده باشد؟
 پتروشیمی ممسنی، بزرگ راه های بابا میدان نورآباد، قائمیه، جاده ی  دالین _ نورآباد و خومه زار، گناوه از جمله این طرح های بود که در دوره ی هفتم با اصرار نماینده شروع شد. این عبارت که طرح ها سیاسی بود و با فشار نماینده شروع شده است را  بارها برای توجیه بی مسیولیتی ها برای خدمت به مردم شنیده ام. اما این یک واقعیت است که نه تنها جای پشیمانی نیست بلکه مایه افتخار است. اما  توقف طرح ها منحصر به پتروشیمی نیست. غیر از  قسمتی از بزرگ راه قایمیه نوراباد که آن هم بعد از ده سال انجام شده، سایر طر ها متوقف است. چرا علت های اصلی عقب ماندگی را واکاوی نمی کنید؟

گفته اید: در چنین طرح هایی حتی اگر بتوان تمام شرایط محیطی را برای آنها فراهم کرد، به علت اقتصادی نبودن آنها هیچگاه شاهد عزم جدی از طرف سهامدارن برای اجرا نخواهند بود.
در پاسخ باید گفت: هم شرایط محیطی آماده است و هم توجیه اقتصادی دارد. چرا که اولاُ دولت متعهد است هزینه زیرساخت های این طرح از جمله خط لوله فرعی تامین خوراک، زمین، آب، برق،  راه و گاز این واحد را بپردازد. در بودجه ۸۷ این اعتبار لحاظ شده بود.

ثانیاً دولت موظف است که خوراک این واحد را به قیمت پایین تر از اف او بی خلیج فارس  تضمین نماید.

ثالثاً  اتصال این واحد به خط لوله  فرضی دنا  مانع ساخت پتروشیمی است. چرا که سهامدار می گوید بر فرض این که کارخانه ساخته شود  خوراک آن وجود ندارد. سرمایه را نباید بی جهت خواباند. درست هم می گویند. پس باید تلاش کرد پتروشیمی ممسنی همانند قبل از ۸۷ به خط غرب که خوراک آن موجود است، برگردد.
بعلاوه؛ عزم سهامداران فعلاً تابع دو عامل دیگر هم هست. یک سود جویی بی حد و مسولین و رسانه ها را به خدمت گرفتن. دوم ملاحطات سیاسی که منشا آن در استان کهکیلویه و به طور خاص گچساران است. آن هم به بهانه ی خط دنا. که ابتدا باید  پالایشگاه بید بلند ساختا شود سپس الفین گچساران ساخته شود و آنگاه واحد ممسنی ساخته شود..
گفته اید: بنابراین مسئولین و مردم شهرهایی همچون ممسنی باید به جای اصرار به ساخت چنین طرح های بی سرانجامی، به دنبال طرح هایی باشند که متناسب منطقه باشد.
باید گفت: از قیاست و نتیجه گیریت خنده امد خلق را. خوش بینانه اگر مامور سودجویان و سیاستمداران گچساران نباشید. بسیار بی اطلاع هستید.اگر خواهان خدمت به مردم هستید، بر مسئولین و نمایندگان خود فشار بیاورید. خائنین را به مردم  معرفی کنید. خادم و خائن را تفکیک کنید. پیشنهاد های قابل اجرا را نیز گفته ام. این پیشنها فقط در دوره وزارت زنگنه امکان پذیراست. چرا که خود بانی واحد ممسنی بوده است. پتروشیمی ممسنی چون محتضری است که فقط با تزریق خط عسلویه مهاباد زنده خواهد شد...

 

 

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

جستجو:

شهروند خبرنگار

سوژه ها و ایده های خود را جهت انتشار و پیگیری در نورآنلاین ارسال فرمایید.
نام:
پست الکترونیک:
عنوان:
نظر شما و شماره همراه:

تمام حقوق محفوظ بوده و استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright© noronline.ir, all rights reserved

طراحی و پیاده سازی : سفیر سیستم