کد خبر: 9736 شنبه ۲۳ دي ۱۳۹۶- ساعت ۸:۰۷

برنامه‌های هفته قرآن و عترت فارس تشریح شد

مهدی احمدی، رئیس گروه قرآن و عترت اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس امروز، ۲۰ دی‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز به تشریح برنامه‌های دومین هفته قرآن و عترت این استان پرداخت و گفت: از ۲۳ تا ۲۸ دی‌ماه جاری به نام هفته قرآن و عترت استان فارس نامگذاری شده است.
وی با بیان اینكه هر كدام از روزهای این هفته به یك عنوان نامگذاری شده‌اند، افزود: روز شنبه، ۲۳ دی‌ماه به نام «قرآن، آرام‌بخش دل‌ها» نامگذاری شده است كه مطلع نخست برنامه‌های این هفته برپایی محفل انس با قرآن در ساعت ۷ صبح این روز در محل اداره راهنمایی و رانندگی شیراز خواهد بود.

برپایی نمایشگاه قرآنی به‌مدت یك هفته در شیراز
احمدی ادامه داد:‌ در ساعت ۱۰ صبح همین روز افتتاح نمایشگاه قرآنی در نگارخانه وصال و در ساعت ۱۵ نیز آیین پایانی جشنواره شعر قرآن و عترت در شهرستان رستم برگزار خواهد شد.
رئیس گروه قرآن و عترت ارشاد فارس با تصریح اینكه روز یكشنبه، ۲۴ دی‌ماه به نام «قرآن و تحكیم بنیان خانواده» نامگذاری شده است، گفت: در ساعت ۱۰ صبح این روز همایش سبك زندگی با محوریت قرآن در شهرستان مهر، در ساعت ۱۵ اختتامیه جشنواره هنرهای نمایشی در شهرستان جهرم و در همین ساعت نیز اختتامیه جشنواره آواها و نغمات دینی در آباده برگزار می‌شود.
وی اظهار كرد: روز دوشنبه، ۲۵ دی‌ماه به نام «قرآن،‌ تجلی زیبایی» نامگذاری شده است كه در ساعت ۱۰ صبح آن باز هم همایش سبك زندگی با محوریت قرآن این بار در لامرد برگزار شده و در همین ساعت نیز اختتامیه جشنواره صنایع دستی قرآن و عترت در شهرستان ارسنجان و در ساعت ۱۵ اختتامیه جشنواره داستان و فیلم‌نامه‌نویسی در شهرستان خرم‌بید اجرا خواهند شد.

توزیع ۳ هزار جلد قرآن میان مراكز فرهنگی فارس
احمدی، عنوان روز سه‌شنبه، ۲۶ دی‌ماه «قرآن، رأفت اسلامی، نشاط اجتماعی و معنویت دینی» اعلام كرد و گفت: در این روز برنامه‌های مختلفی نظیر توزیع ۳ هزار جلد قرآن میان مراكز فرهنگی و اختتامیه جشنواره هنرهای تسجمی در ساعت ۱۰ صبح در شهرستان مرودشت و محفل انس با قرآن در ساعت ۱۸ در شهرستان بوانات را برگزار خواهیم كرد.
دبیر اجرایی هفته قرآن و عترت فارس با بیان اینكه روز چهارشنبه، ۲۷ دی‌ماه نیز به نام «قرآن و شكوفایی اندیشه» نامگذاری شده است، گفت: در این روز معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد در برنامه‌های ما حضور پیدا خواهند كرد كه نخستین برنامه ما برپایی نشست مدیران مؤسسات قرآن و عترت در ساعت ۱۰ صبح در محل معاونت قرآن ارشاد است.

تجلیل از خانواده ۹ شهید قرآنی فارس
وی ادامه داد: در ساعت ۱۳ همین روز اختتامیه جشنواره پایان‌نامه و مقاله‌نویسی در دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز و در ساعت ۱۵ نیز یادواره شهدای قرآنی در سالن غزل تالار حافظ برگزار خواهد شد كه در آن از خانواده ۹ شهید قرآنی استان فارس تجلیل به عمل می‌آید.
احمدی، عنوان روز پنج‌شنبه، ۲۸ دی‌ماه را «شكوه جهاد قرآنی» اعلام كرد و گفت: در ساعت ۱۰ صبح این روز نشست فعالان قرآنی نی‌ریز با حضور معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد در این شهرستان برگزار خواهد شد و در ادامه معاون وزیر از مراكز قرآنی بیت‌الاحزان در روستای محمدآباد استهبان بازدید كرده و در ساعت ۱۶ و پایان‌بخش برنامه‌های این روز به تجلیل از خادمان قرآن كریم این شهرستان اختصاص خواهد داشت.

ارسال ۶۸۱ اثر به جشنواره‌های قرآن و عترت فارس
رئیس گروه قرآن و عترت ارشاد فارس در ادامه به ارائه آماری از جشنواره‌های قرآن و عترت كه طی این هفته برگزار خواهند شد،‌ پرداخت و گفت: به طور كلی ۶۸۱ اثر از ۴۹۹ نفر به دبیرخانه جشنواره‌های هفته قرآن و عترت فارس ارسال شده است كه سهم جشنواره هنرهای تجسمی ۱۴۳ اثر، هنرهای نمایشی ۳۴ اثر، داستان و فیلم‌نامه كوتاه ۶۸ اثر، صنایع دستی ۴۳ اثر، شعر ۲۵۰ اثر، رسانه نوشتاری و مجازی ۲۵ اثر، فیلم و عكس ۵۹ اثر، پایان‌نامه و مقاله ۳۵ اثر و آواها و نغمات دینی ۲۴ اثر بوده است.

نشست كشوری شورای توسعه فرهنگ قرآنی در شیراز برگزار می‌شود
وی با بیان اینكه برنامه‌های دیگری طی روزهای آینده در شیراز برگزار خواهد شد، گفت: در روزهای ۳ و ۴ بهمن‌ماه امسال نشست كشوری شورای توسعه فرهنگ قرآنی با حضور نمایندگان تمام استان‌ها در شیراز برگزار خواهد شد كه برنامه اصلی آن در روز ۴ بهمن از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ در محل دفتر امام جمعه شیراز خواهد بود.

برپایی نمایشگاه «نماز و بصیرت» به‌مدت یك ماه
رئیس گروه قرآن و عترت ارشاد فارس همچنین از برپایی نمایشگاه استانی «نماز و بصیرت» از ۲۸ بهمن تا ۲۸ اسفندماه به‌مدت یك ماه در ۵ شهرستان استان خبر داد و گفت: همچنین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن كریم با همكاری اداره اوقاف در تاریخ ۱۰ اسفندماه به‌صورت همزمان در تمام شهرستان‌های فارس برگزار خواهد شد.
وی اظهار كرد: در این آزمون تا این لحظه ۴ هزار و ۷۸۲ نفر از استان فارس ثبت‌نام كرده‌اند كه ۴ هزار و ۲۰۱ نفر زن و ۵۸۱ نفر آن‌ها مرد هستند و بیشترین تعداد ثبت‌نام‌ها از شهرستان‌های شیراز، استهبان، داراب و نی‌ریز بوده است.
احمدی با بیان اینكه تا دیروز فارس به لحاظ تعداد ثبت‌نام شدگان در این آزمون رتبه پنجم كشور را داشت، گفت: از تعداد افرادی كه در این آزمون تاكنون ثبت‌نام كرده‌اند، ۲ هزار و ۳۹۴ نفر از مؤسسات و مراكز قرآنی، یك هزار و ۶۴۳ نفر از امامزادگان و بقاع متبركه، ۳۸۷ نفر داوطلب آزاد، ۲۱۸ نفر از مساجد و كانون‌های فرهنگی، ۲۶ نفر از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی، ۴۵ نفر از مدارس و دارالقرآن‌های آموزش و پرورش، ۲۱ نفر از پایگاه‌های بسیج مردمی، یك نفر از مراكز نظامی و انتظامی، ۴۰ نفر از مراكز اصلاح و تربیت و ۷ نفر از حوزه‌های علمیه هستند.

۱۷۵ میلیون تومان بودجه قرآنی به حساب اتحادیه مدغم واریز شده است
رئیس گروه قرآن و عترت ارشاد فارس در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت تخصیص بودجه‌ها به مؤسسات قرآنی اشاره كرد و گفت: مبلغ ۱۷۵ میلیون تومان بودجه مؤسسات قرآنی فارس مربوط به سال ۹۳ به حساب اتحادیه مدغم استان واریز شده است و برای تخصیص آن نیز تاكنون ۱۲ جلسه برگزار كرده‌ایم و بناست تا این بودجه به مؤسساتی كه دارای طرح هستند تخصیص یابد و در این راستا ۲۵ طرح مربوط به مؤسسات هم به تصویب رسانده‌ایم.
وی اضافه كرد: این مسئله جزو مصوبات دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی است كه به امضای اعضای شورا نیز رسیده است لذا لازم است كه اتحادیه هرچه زودتر نسبت به انعقاد تفاهم‌نامه‌ها با مؤسسات و تخصیص بودجه‌ها به آن‌ها اقدام كند.
احمدی یادآور شد: مشكل اینكه تاكنون ۱۷۵ میلیون تومان میان مؤسسات توزیع نشده است عدم همكاری اتحادیه تشكل‌های قرآنی فارس است كه ما برای این كار ۲۰ روز پیش نامه‌نگاری كرده‌ایم اما هنوز انجام نشده است.

 

منبع: ایکنا

کلیه حقوق این سایت متعلق به سایت خبری تحلیلی شهرستان های ممسنی و رستم .:: نورآنلاین::. می باشد